Babišovy sliby živnostníkům: populismus, demagogie a hlavně lži

Andrej Babiš (repro: www.anobudelip.cz/cs/)

Andrej Babiš | FOTO: repro: www.anobudelip.cz/cs/

Populismus, demagogie a hlavně lži. Tak lze hodnotit sliby premiéra Andreje Babiše, že jeho vláda bude pomáhat živnostníkům a malým podnikatelům. Jak tato pomoc vypadá v praxi, jsme se přesvědčili nedávno, kdy hnutí ANO s pomocí ČSSD a komunistů protlačilo v Poslanecké sněmovně novelu zákona o Elektronické evidenci tržeb (EET), podle které by ji měli vést i řemeslníci mezi nimi například kadeřnice. Čili další šikana, byrokracie, kontroly a hrozba likvidací lidem, kteří se nechtějí spoléhat na stát, ale sami na sebe. To je také konec dalšího Babišova slibu o levném a malém státě. Opak bude pravdou, ministerstvo financí příjme další pracovníky, aby měl kdo sekýrovat podnikatele.

Takový postup je ovšem absolutně likvidační pro podnikatelské prostředí zvláště na venkově.  Například v takové malé hospodě někde na vesnici je její majitel rád, že vůbec přežívá a musí počítat každou korunu. A to samé se týká i vesnických obchůdků, které už ve velkém stahují rolety. Známá jsou čísla za rok 2017. V tomto roce více než tisíc malých prodejen ukončilo svoji činnost a EET patřilo k hlavním důvodům. To, že by EET přinesla státu více daní, je nesmyslem. Mnozí malí podnikatelé mají minimální zisk, a tak žádné daně stejně neplatí. Ohroženy jsou také mezi lidmi oblíbené farmářské trhy s nabídkou kvalitních českých potravin, protože pro mnohé potenciální prodejce bude jednodušší svůj stánek zavřít než si pořizovat drahé zařízení pro EET.

Navíc v případě řemeslníků je efekt tohoto opatření sporný. Neumím si vůbec představit, že by třeba malíř pokojů přišel k někomu vymalovat byt a musel mít u sebe nějaký přístroj, kterým by vystavoval elektronické účtenky. Jsem přesvědčen, že nic takového dělat nebude. Navíc někteří drobní podnikatelé mohou oficiálně zrušit živnost a přejít do tzv. šedé zóny, čili budou působit lidově řečeno načerno, brát peníze na ruku a nedovádět státu žádné daně. No a ten na tom nakonec ještě prodělá.

Přínos celého systému je proto podle mě téměř nulový, daňovým únikům stejně nezabrání, akorát likviduje podnikatelské prostředí a šikanuje slušné podnikatele. Proto jsem přesvědčen, že EET je třeba zrušit. Koneckonců největší daňové úniky jsou u velkých firem. To ovšem Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová neřeší a místo toho buzerují drobné živnostníky, kteří se nemohou bránit.

Autor je středočeský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]