Babišovy společnosti i nadále obchodují s Ruskem

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Investigativní deník Neovlivní.cz zveřejnil informace o tom, že firmy bývalého premiéra Andreje Babiše stále dodávají své zboží do Ruska a současně posílají kremelskému režimu platby za plyn. 

Redakce investigativního deníku oslovila společnost Agrofert s dotazem, zda koncern přerušil byznys s Ruskem, zatím se jim ale ani přes urgenci nedostalo odpovědi. Redakci se však podařilo v jednotlivých firmách holdingu nasbírat neoficiální informace, podle kterých se ukazuje, že žádný centrální pokyn k zastavení byznysu na území Ruska nepřišel.

()

Normálně pokračujeme dál, nikdo nic nezastavil,“ vyjádřil se například manažer jedné z holdingových společností, která roky obchoduje s Ruskem.

Kontrakty s Ruskou federací má z holdingových firem například Preol, který tam dodává glycerin. Dále potravinářské firmy Olma či Kostelecké uzeniny nebo například chemička Fatra, dodávající především hydroizolační fólie do stavebnictví. Firma dokonce zřídila v Moskvě dceřinou společnost.

Babišova společnost Precheza do Ruska dodává titanovou bělobu, a to skrze moskevskou firmu Chimton, která je distributorem tohoto zboží na ruském trhu. Společnost Chimton mezi svými partnery stále uvádí Babišovu Prechezu, na otázky redakce zaslané e-mailem však její zástupci nereagovali. Komerční ředitel Prechezy Marian Bartoš na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že firma zatím válečný konflikt na svém byznysu nepocítila. Na další otázky ale odmítl odpovídat s tím, že představenstvo firmy vydá tiskové prohlášení.

Václav Klaus a Miloš Zeman negativně ovlivnili kvalitu české demokracie (Pavel Beneš / Týdeník FORUM)

Kromě dodávek zboží posílá Babišův holding režimu Vladimira Putina stamiliony v platbách za zemní plyn, má s ním tak nastavenou obousměrnou spolupráci. Mezi největší odběratele ruského plynu patří v holdingu chemička Duslo Šaľa, kde se vyrábí hnojiva pro zemědělce a močovina Adblue. Na Slovensku, kde sídlí, je největším spotřebitelem plynu.

Na ruském plynu je závislá také Babišova německá společnost SKW Piesteritz. Její bývalý finanční ředitel Rastislav Jansík minulý rok pro SeznamZprávy řekl: „SKW Piesteritz je primárně nastaven na ruský plyn, ne na alternativní norský. Norský má totiž méně metanu. Nejde to úplně přenastavit, ta efektivita je horší.“

Andrej Babiš se navzdory postupům Agrofertu na veřejnosti, zejména na sociálních sítích, vyjadřuje k ruské invazi na Ukrajinu kriticky. „Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost o řád vážněji než dosud,“ prohlásil bývalý předseda vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články