Babišovy urážky Hohlmeierové budou mít dohru. Evropská lidová strana požádá o omluvu

Premiér Andrej Babiš s vlajkou EU (ČTK)

Premiér Andrej Babiš s vlajkou EU | FOTO: ČTK

Návštěvu kontrolní mise Evropského parlamentu v České republice provázely nepřijatelné výroky našeho premiéra. Andrej Babiš, jehož střet zájmů europoslanci zkoumali, označil předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a dva české členy mise za vlastizrádce. K tomu ovšem zaujala ostrý postoj Evropská lidová strana, která bude prostřednictvím předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho žádat o omluvu. Deníku FORUM 24 to potvrdil mluvčí Evropské lidové strany.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Proti skandálním výrokům Andreje Babiše se budou bránit i čeští europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Mikuláš Peksa (Piráti). Poté, co je premiér označil za vlastizrádce, začaly Zdechovskému chodit výhrůžky smrtí. Ten se k věci pro deník FORUM 24 také vyjádřil. „Ano, budu požadovat omluvu. Urážky mi chodily ještě do včerejšího (pondělního – pozn. red.) večera. Daleko více než mně ublížil pan Babiš mojí rodině,“ řekl Zdechovský.

Předseda vlády se ke svým slovům vyjádřil v pořadu rádia Frekvence 1, kde připustil, že svá vyjádření možná přehnal. O omluvu se ale rozhodně nejednalo.

Z Babišovy strany se jedná o již několikátý útok na evropské politiky. Vždy však kritizuje pouze ty, kteří upozorňují na jeho střet zájmů nebo neoprávněné čerpání dotací. O Ingeborg Grässleové, předchůdkyni Hohlmeierové v čele kontrolního výboru EP, se český premiér v minulosti také vyjadřoval nevybíravě. Urážel i členy Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF), kteří zkoumali okolnosti udělení padesátimilionové dotace na Babišovu luxusní rezidenci Čapí hnízdo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner