Babišovy volební modely: Nejlépe si vede ANO v průzkumech pro Českou televizi

Eric Drooker

Otázkou všech volebních průzkumů v posledním roce je soupeření hnutí ANO 2011 Andreje Babiše s ČSSD. Strany se přetahují o rozdíl i o pořadí na prvních dvou místech, je ovšem zajímavé, jak různé jejich rozestupy jsou. K Babišovi je nejvstřícnější agentura TNS AISA, která připravuje průzkumy pro Českou televizi. I ve chvíli, kdy je patrný sestup Babišova hnutí a všechny ostatní společnosti mu přičítají náskok maximálně 5 %, TNS AISA věří v drtivé vítězství.

V květnu 2015 to ještě vypadalo na jasný náskok hnutí ANO v podstatě ve všech průzkumech. Podle TNS AISA, jejichž výsledky využívá ve svém pořadu zejména Václav Moravec, by Babiš získal 31,5 %, ČSSD 20 %, následovali by komunisté, ODS a TOP 09. Podobný výsledek ukazoval model CVVM – ANO připisoval dokonce 32 %, zato ČSSD měla 27 %, rozdíl tedy nebyl zdaleka tak propastný. U ostatních stran byla procenta poměrně srovnatelná – komunisty byl volilo 12,5 % lidí, občanské demokraty 8,5 %, TOP 09 preferovalo 8 % voličů a lidovce 6,5 %.

TNS AISA

CVVM

STEM

SANEP

PPM FACTUM

MEDIAN

Zajímavá je velká odchylka společnosti SANEP. Ve stejném měsíci totiž agentura uveřejnila průzkum, v němž je rozestup mezi dvěma vedoucími stranami pouhá desetina procenta – ANO získalo 23,2 % a ČSSD 23,1 %. Zbylé strany žádné podobné rozdíly nemají, a to ani později, proto v dalších měsících srovnáváme pouze ANO a ČSSD.

Po prázdninách a s rozšiřujícím se problémem uprchlické krize se zdálo, že si podle většiny průzkumů ANO svůj náskok stabilně udržuje. Agentura Median mu dala 27 %, ČSSD 21, 5 %. CVVM zase přičítalo ANO 29,5 % hlasů, ČSSD by tehdy měla 25,5 %. Zvláštní je, že i tentokrát se od agentur liší SANEP – mezi ANO a ČSSD jsou podle něj 2 desetiny procenta (23 % a 22,8 %). Největší náskok Babišovu hnutí v září přičítal opět průzkum TNS AISA pro Českou televizi – 28 % oproti 20,5 % u sociálních demokratů.

Rozdíly až 10 procent

Rozestup osmi procent se u TNS AISA objevil i v říjnu. Sněmovní volby by podle agentury vyhrálo hnutí ANO s 26 % hlasů před ČSSD s 18 %. Následující strany mají pozice stálé. Úplně jiný model ukázal průzkum ppm factum – ANO by volilo 21 % lidí, ČSSD 18,9 %. Naopak agentura STEM tvrdí, že Babišovo hnutí svou vedoucí pozici upevnilo a získalo by 28,1 %, ČSSD podle nich klesla na 20,6 %. Ještě jiný výsledek vyšel společnosti SANEP – na hnutí ANO (22,6%) ztrácela v říjnu druhá ČSSD (21,3%) 1,3 procentního bodu.

ANO

ČSSD

Přestože se dlouhodobě zdá, že jasné vítězství hnutí ANO pomalu uniká, TNS AISA v průzkumu pro Českou televizi ukázala v listopadu zatím největší náskok – 12 %. Volby do Sněmovny by podle agentury vyhrálo hnutí ANO s 28 % hlasů, druhá ČSSD by získala pouze 16 %. Podle CVVM by přitom mělo ANO náskok 3,5 %, kdy by ANO volilo 29,5 % a sociální demokracii 26,5 %, agentura STEM uvádí rozdíl 5,5 % (ANO 26,7 %, ČSSD 21,2 %).

V listopadovém průzkumu sice TNS AISA stejně jako ostatní tvrdí, že ČSSD stáhla náskok hnutí ANO, jenže by mu podle tohoto průzkumu dalo hlas 29 % občanů. ČSSD by volilo o 9,5 procenta lidí méně, tedy 19,5 %. Stahování náskoku Babišova hnutí je reálně patrné u ostatních agentur. Podle volebního modelu uskutečněném jen o několik dní později agenturou Median by hnutí ANO dostalo 23,5 % a ČSSD 22 %. SANEP zase tvrdí, že na aktuálně vedoucí hnutí ANO (23,8 %) ztrácí v prosinci druhá ČSSD (19,7 %) 4,1 procentního bodu. Nejzásadnější posun nastal u CVVM. Zde se ČSSD dostala před ANO poprvé od února roku 2014. Ještě v listopadu přitom ANO mělo na sociální demokraty náskok 3 procenta. V prosincovém modelu získala ČSSD 26,5 %, hnutí ANO jen o půl procenta méně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]