Babišovy zdravé toasty z Penamu, za které jsme zaplatili 100 milionů

archiv

Penam | FOTO: archiv

Server iRozhlas.cz zjistil, že ministerstvo financí nepožádalo Evropskou komisi o proplacení 100 milionů korun, které byly z českého rozpočtu společnosti Penam zaslány jako dotace na výstavb výrobní linky na lepší toastový chléb. A je dost možné, že je EK nikdy neproplatí, tudíž vybavení továrny premiéra Andreje Babiše zaplatí Češi.

archiv

Na celé věci je skandálních hned několik aspektů. Tím prvním samozřejmě je nebetyčná drzost, se kterou se toto všechno děje. Kolosální střet zájmů byl odhalen, ale nevadí, zaplatíme to z našeho rozpočtu, vždyť si to můžeme dovolit, vedeme totiž ministerstvo financí.

Dalším problémem je vlažná reakce veřejnosti, která je ovšem způsobena tím, že se o této věci většina lidí nic nedozví. Proč? Protože média o ní neinformují. S informací přišel server iRozhlas.cz. Z větších médií se objevila na webech Aktuálně.cz nebo Seznam Zprávy. Babišovy weby iDNES.cz a Lidovky.cz samozřejmě mlčely.

Třetím aspektem jsou úředníci. Zaměstnanci tam, kde se proplácejí dotace. Opravdu tyto lidi nezaráží, co dělají? My už dlouho víme, že některé věci nezarážejí zaměstnance vydavatelství Mafra, že hranice myslitelného překračují úředníci na finanční správě… Ale kde je někdo, kdo se tomuto obludnému systému postaví?

A pak je tu samozřejmě poslední otázka – proč by měla takto velká firma vůbec nějaké dotace dostávat? Penam je známý zejména nekvalitním, levným pečivem. Holding Agrofert je hegemonem trhu. Proč by měl být podporován kýmkoli, ať už z EU, nebo z České republiky?

Babiš si zprivatizoval stát a nyní řeší své problémy tak, že zneužívá svého postavení. Bojovník proti korupci nám tu ukázal nejvyšší formu korupce. A proto mají tak velký smysl demonstrace, které nepřestávají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner