Babišovým náměstkem pro rozpočet bude Petr Pavelek

Petr Pavelek (youtube.com)

Petr Pavelek | FOTO: youtube.com

Novým náměstkem ministra financí pro rozpočet se stane od 1. října Petr Pavelek (40). Informaci Babišova serveru Lidovky.cz potvrdilo Babišovo ministerstvo v tiskové zprávě. Místo náměstka bylo od jara neobsazeno. Do té doby funkci zastával Jan Gregor, který odešel k Evropskému účetnímu dvoru.

Podle serveru Lidovky.cz komise vybrala dva kandidáty, z nichž si měl jednoho ministr Andrej Babiš zvolit. Šlo o Pavelka a Karla Tylla, dosavadního ředitele právě pro státní rozpočet. Babiš už byl několik měsíců terčem kritiky za to, že klíčovou pozici nechává neobsazenou.

Pavelek působí na ministerstvu financí od roku 2010 jako ředitel odboru řízení státního dluhu a finančního majetku. Mezi jeho hlavní priority ve funkci náměstka bude patřit zejména modernizace procesů spojených s řízením veřejných výdajů, zavádění legislativy o rozpočtové odpovědnosti a další zefektivňování centrální správy peněžních prostředků a řízení likvidity státu.

Předchozího náměstka pro rozpočet Jana Gregora nominovala Sobotkova vláda coby českého zástupce u Evropského soudního dvora. Ministr financí Babiš tak přišel už o čtvrtého náměstka z původního týmu.

V červnu 2015 zbavil ministr funkce prvního náměstka Lukáše Wagenknechta. Ten tehdy uvedl, že byl odvolán bez udání důvodu, a odmítl Babišem nabízenou pozici politického náměstka. Měsíc před tím skončil ve funkci náměstek pro oblast mezinárodních vztahů Martin Pros, který předtím požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. A kvůli přijetí služebního zákona skončila loni i Simona Hornochová, která se do nového výběrového řízení nepřihlásila.

Po odchodu Gregora z ministerstva vyzýval premiér Sobotka k co nejrychlejšímu jmenování nového náměstka. „Teď je, myslím, velmi důležité, aby za pana Gregora ministr financí našel rychle kvalitní náhradu. Je to v citlivém období, připravuje se rozpočet na příští rok,“ uvedl letos v červnu Sobotka. Nový náměstek ale musel projít výběrovým řízením podle služebního zákona, Pavelek tak nastupuje až od 1. října.

Podle tiskové zprávy ministerstva financí je Pavelek uznávaným odborníkem v oblasti rozpočtové a dluhové politiky státu a finančních trhů. Dlouhodobě působí v tomto oboru rovněž na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde absolvoval Národohospodářskou fakultu a v roce 2006 obhájil disertační práci.

Na ministerstvu financí pracoval již v letech 2001–2008 na různých pozicích v rozpočtové sekci nejprve jako analytik v oddělení státních cenných papírů, od roku 2003 v samostatném oddělení řízení státního dluhu a od roku 2005 ve funkci vedoucího oddělení financování a řízení portfolia odboru řízení státního dluhu a finančního majetku. Před jmenováním do funkce ředitele tohoto odboru působil od roku 2009 v bankovním sektoru jako projektový manažer a konzultant v oblasti finančního hodnocení investičních projektů veřejného sektoru a nástrojů finančního inženýrství při čerpání strukturálních fondů Evropské unie. V této době byl také externím poradcem ministra financí.

Od roku 2010 zastupuje Pavelek Českou republiku ve Správní radě Rozvojové banky Rady Evropy a v letošním roce byl jmenován do Správní rady Evropské investiční banky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner