Babišovým vládnutím by se měla zabývat parlamentní vyšetřovací komise

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Příliš rychle zapomínáme na to, co se tu stalo. Příliš mnoho lidí považuje těch osm let s Babišem za něco normálního. Jednou tu vládnul Babiš, teď tu bude zase Fiala. Jenže tak to vůbec není. Prošli jsme obdobím narušené demokracie s prvky potlačování právního státu. Z toho je nutné vyvodit poučení, protože jinak do toho maléru spadneme znovu a třeba nevratně.

Řekněme si to otevřeně. Kdyby se v říjnových volbách dostala k moci koalice ANO, SPD a Přísahy nebo koalice ANO, SPD a KSČM, tak by se Česká republika velmi přiblížila k režimu, jaký vládne v Putinově Rusku. Jde o novou formu fašismu. A stačilo opravdu málo.

()

Andrej Babiš naprosto ignoroval veškerá pravidla. Jeho nájemní novináři pořádali štvanice na jeho odpůrce, jeho mafie ve státní správě mu přihrávala státní zakázky a dotace, jeho poslanci proměnili mediální rady tak, že tu došlo k akutnímu ohrožení svobody médií. Jeho spřátelení oligarchové dusili kanály, kterými by za normálních okolností proudila kritická veřejná debata o zneužívání politické moci.

Česká demokracie prodělala takovou zatěžkávací zkoušku, jako ještě nikdy předtím v polistopadové éře. Přitom česká novinářská obec dělá, jako by se tu nic zvláštního nestalo. Jenže ono se stalo. A celý příběh ani zdaleka neskončil a ani zdaleka není vyhráno. Babiš drží média, dál vydělává na státu a má i nadále ohromný vliv na celou společnost. Jeho případnou prezidentskou kandidaturu přitom již nyní podporují proruská dezinformační média. Jakkoli Babišovi nezbylo nic jiného, než aby v kauze vrbětického útoku připustil vyhošťování agentů z ruské ambasády, tak je naprosto jasné, že celá proruská pátá kolona se postaví v prezidentských volbách na jeho stranu, pakliže se rozhodne kandidovat.

Česko by mělo projít zásadní debabišizací a deagrofertizací. Jinak stávající demokratická koalice dopadne strašně a důsledky pocítíme všichni. Příští pád do autokratického septiku už nezvládneme a neustojíme. V sázce je naše členství v západním společenství. V sázce je naše svoboda a důstojnost. K tomu navíc připočtěme těžké ekonomické potíže, jež nás zřejmě čekají a které mohou k dalšímu narušení demokratického vývoje rovněž přispět.

Je třeba udělat hodně pro to, aby byla definitivně zlomena moc Agrofertu. Babišovým vládnutím by se měla zabývat parlamentní vyšetřovací komise. Je totiž nutné odpovědět na mnoho otázek. Kupříkladu na to, proč státní instituce vyplácely nelegální dotace, proč orgány činné v trestním řízení vyšetřovaly tak liknavě Babišovy kauzy. Když nebude veřejnosti jasně ukázán celý Babišův zrůdný mocenský systém, spadneme do něj znovu. Nebo podlehneme nějakému jinému příštímu Babišovi. Mysleme na to.

Debatu o české zkušenosti s autokratickým oligarchou otevírá nová kniha nakladatelství Zeď  „Babišistán“, kterou tvoří texty řady novinářů a publicistů. Autor článku do tohoto sborníku přispěl textem o otázce viny a zodpovědnosti. Knihu můžete zakoupit na e-shopu FORUM (ZDE).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]