Babišův Agrofert chce vaše peníze a nebojí se to říct. Převzetí státu pokračuje

Poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Holding Agrofert premiéra Andreje Babiše žaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU. Chce totiž získat dotace, na které podle komise nemá nárok, jelikož je jeho majitel ve střetu zájmů, což dokazuje například definitivní závěr auditu zveřejněného na konci dubna tohoto roku. Drzost holdingu, a tedy i jeho majitele, skutečně nezná mezí.

Žalobu podala společnost Primagra, která si stěžuje na to, že neměla možnost být vyslechnuta. Navíc by prý neměly být prověřovány konkrétní projekty, ale dotační systém jako takový. To je skutečně zajímavý pohled z útrob holdingu, kterému jsme například zaplatili novou linku na toastový chléb za sto milionů korun.

()

Je vážně neuvěřitelné, jak bezskrupulózní postupy zástupci Agrofertu volí a kam až jsou pár měsíců před volbami ještě schopni zajít. Dá se očekávat, že další žalobu na Evropskou komisi podá v kooperaci s Agrofertem také Česká republika. Jelikož se těmito kroky prý brání nařčením o střetu zájmů, je komické, že žaloby jsou jeho největším a nejjasnějším důkazem.

Předseda vlády Andrej Babiš by rád stihl celou věc vyřešit, dokud ještě sedí ve Strakově akademii. Po volbách by to třeba nemuselo být tak snadné, naopak by se mohlo stát, že případná nová vláda podobné výstřelky zastaví a konečně se začne postupovat podle práva: Agrofert tedy z peněz evropských (a samozřejmě českých) daňových poplatníků nedostane ani korunu. Protože tak je to správně.

Evropská komise auditovala český případ dva roky, druhé auditní řízení stále běží. Po přečtení zdrcující auditní zprávy je dnes už každému jasné, že všichni v EU dobře vědí, jak se věci mají. A sice že předseda vlády České republiky zneužívá systém tak, aby obohacoval sám sebe a podporoval svůj holding, který uložil do svěřenských fondů, aby si jej mohl kdykoli zase vzít zpět.

Postupy Agrofertu jsou ostudné. Doufejme, že už brzy tady budeme mít vládu, která všechny oligarchy s Babišem v čele odkáže do patřičných mezí. Protože momentálně před civilizovaným světem vypadáme hůř než nějaká banánová republika.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]