Babišův Agrofert inzeruje v Babišových novinách. Blázinec pokračuje

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Holding Agrofert, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, má tak trochu problém. Ukázalo se totiž, že Evropská komise nevěří pohádce o svěřenských fondech, a ve svém auditu popsala, kolik milionů firma získala neoprávněně. Babiš i Agrofert se chlubí, že se nic vracet nebude – jistě, Česká republika totiž o dotace EU ani nežádala a rovnou je vyplácela z vlastního rozpočtu. A Agrofert tuhle absurditu nyní posunul o příčku výš.

Holding si totiž nechal otisknout inzerát, a to – světě div se – v novinách, které mu taktéž patří, tedy v MF DNES. Je jen málo věcí, které by ještě názorněji ukazovaly, jak toxická Babišova média vlastně jsou. Holding, který Babišovi údajně nepatří, v listu, který Babiš údajně neovládá, opakuje v inzerátu tvrzení, která Babiš pouští do veřejného prostoru: Nic se vracet nebude.


Zdroj: reprofoto MF DNES, FORUM 24

Ještě lepší je ovšem vysvětlení, které na inzerované stránce najdete. Evropská komise oznámila, že jde o finální zprávu auditu, je to v ní dokonce uvedeno. Agrofert píše: Nejedná se o závěrečnou zprávu ani o nový audit.“

Agrofert taktéž ignoruje, že české právo je součástí evropského práva. K tomu se zavazujeme v mezinárodních smlouvách. A tak se na webu dočteme: Auditoři Evropské komise vykládají české právo neoprávněně a mylně. K výkladu českých zákonů jsou příslušné pouze české soudy.

A perlička nakonec: Česká republika po Agrofertu nepožaduje žádnou platbu, protože je jí známo, že všechny platby související s auditní zprávou byly Agrofertu vyplaceny po právu. Ano, je to tak. České republice je toto známo, protože Českou republiku momentálně řídí majitel Agrofertu. Holdingu gratulujeme, lépe než inzercí v Babišových novinách Babišovi pomoci nemohl. Snad u kolegů dostal dobrou cenu!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]