Holding Agrofert loni více než zdvojnásobil zisk na 12,97 miliardy korun. Zisk vzrostl o 124 procent oproti 5,8 miliardy korun v roce 2021. Tržby skupiny vzrostly o 33 procent na 245 miliard korun. V tiskové zprávě uvedl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Za růstem tržeb je podle něj zejména zvyšování cen v chemickém průmyslu, což byl důsledek výrazného zdražování vstupních nákladů firem.
Do holdingu, který sdružuje zhruba 200 firem v ČR i v zahraničí, patří například chemičky Precolor, Deza, Fatra, Synthesia, potravinářské společnosti Kostelecké uzeniny, Krahulík, Penam nebo například lesnická společnost Uniles.
Předseda představenstva Zdeněk Průša uvedl, že z celkových tržeb holdingu je více než polovina v zahraničí. „Chemické továrny v zahraničí byly hlavním tahounem růstu koncernu v roce 2022. Celkově se loni zahraničí podílelo na provozním výsledku hospodaření z 56 procent,“ doplnil.
Předběžné výsledky za první pololetí letošního roku podle skupiny naznačují pokles výkonnosti podniků. Souvisí to s nestabilitou trhů, kterou způsobil konflikt na Ukrajině a vysoké ceny energií, které ovlivní hospodářský výsledek za letošní rok. Průša poznamenal, že zatímco loni v zemědělství zisky rostly díky vysokým cenám komodit, letos lze očekávat opačný vývoj. „Světové ceny klesly, ale zemědělci mají na skladech zásoby osiva a hnojiv za loňské extrémně vysoké ceny,“ uvedl.
Agrofert by měl v nejbližších dnech dokončit akvizici divize rakouské chemičky Borealis pro výrobu hnojiv za 19,2 miliardy korun. Plán na akvizici oznámila skupina loni, letos v březnu to schválila Evropská komise. Uzavření transakce holding očekává v řádu dnů, zbývalo pouze poslední povolení od francouzského ministerstva. Heřmanský už dříve uvedl, že akvizicí divize Agrofert své působení rozšíří na nové trhy, například právě o Francii, Benelux, Španělsko, Rakousko, Itálii nebo jihovýchodní Evropu. Skupina také uvedla, že má připravené další akvizice v zemědělství.