Babišův Agrofert se před europoslanci zesměšnil

Sídlo společnosti Agrofert v Praze (ČTK)

Sídlo společnosti Agrofert v Praze | FOTO: ČTK

Dva šéfové Agrofertu Zbyněk Průša a Josef Mráz poslali předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu a šéfům parlamentních frakcí dojemné psaní. Prohlašují, že se Andrej Babiš vzdal vlastnických práv vůči jejich holdingu, a ten nyní patří „nezávislému fondu“. Premiér prý také nijak holding neovlivňuje. Srdcervoucí jsou zejména věty o tom, jak jejich práci v těžké době koronaviru a klimatické krize poškozují europoslanci kvůli „osobním animozitám“. Salvy smíchu vyvolává věta, že Agrofert nepatří k oligarchickým strukturám.

Představte si scénku z filmové grotesky. V salonku luxusní restaurace Sokolovna sedí miliardář, oligarcha, premiér a v podstatě capo di tutti capi, mlátí o stůl rezolucí Evropského parlamentu a křičí: „Průša a Mráz, ať hned napíšou Sassolimu! Že nic nevlastním a nic neovlivňuju! A že je to účelovka a kampaň vlastizrádců a bonzáků a pomatené Hohlmeierové!“

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Každý, kdo zná dlouholeté fungování Andreje Babiše, dobře ví, že tato groteska se téměř jistě blíží realitě. Babiš si nikdy nenechal vzít z rukou jakoukoliv moc a jakýkoliv majetek. Anebo nám pan Průša chce opravdu tvrdit takovou pohádku, že se Andrej Babiš s vědomím zodpovědnosti vůči zákonům několika podpisy vzdal majetku v řádu desítek či stovek miliard korun? Nebo jinou pohádku o tom, že pánové Plesl a Léko v MF DNES a Lidových novinách organizují servilní žurnalistiku ze svého vlastního přesvědčení, a tudíž zadarmo?

Možná mohou dělat hlupáky z části české veřejnosti, ale když takové nesmysly posílají příslušníkům evropské politické elity, způsobí přesný opak toho, co zamýšleli. Posměšné poznámky a znechucení.

Babišovo impérium je na české scéně známé silným marketingem. Když se ale toto impérium zabývá krizovou komunikací do míst, kam jeho moc nesahá, je to tragédie a ze všech těch lží vane jenom bezmocná trapnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]