Babišův Agrofert si stěžuje, že je obětí mediální kampaně

Eric Drooker

Mezi firmy, které jsou obviněny a vyšetřovány v kauze České pošty, patří i společnost Agrotec. Ta spadá pod zemědělský koncern Agrofert, jehož majitelem je ministr financí Andrej Babiš. Podle vyjádření Agrofertu se však jedná pouze o mediální kampaň, která je proti firmě a jejímu majiteli vedena. Babišova firma se zastává svého šéfa poněkolikáté. Naposledy žádala o potrestání tvůrců pořadu veřejnoprávní televize Reportéři ČT. Se svou stížností však u Rady České televize neuspěla. Vedení Agrofertu však vůbec nezmiňuje, že jsou to právě Babišovy deníky, které ministr financí používá jako zbraň proti svým politickým oponentům.

Agrofert tvrdí, že jde o politický tlak

Holding Agrofert ve čtvrtek uvedl, že jeho firma Agrotec obviněná v kauze České pošty nezpůsobila žádnou škodu, zaměstnanci prý nanejvýš udělali administrativní chybu. Babišův koncern si zároveň stěžuje na únik informací do médií, která podle zástupců Agrofertu nepravdivě informovala o vývoji celého případu.

„Mediální kampaň z hlediska jejího načasování tak lze považovat za nepřímý nástroj, jehož smyslem je působit na nestrannost rozhodujícího státního zástupce,“ myslí si tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Zejména pak tím, že trestní stíhání společnosti Agrotec a jeho zaměstnanců je mediálně politizováno a personálně spojováno s vedoucími představiteli hnutí ANO,“ dodává.

Když zneužívá média Babiš, je vše v pořádku

Hanzelka však zapomíná na fakt, že největší mediální moc z politiků má jednoznačně právě Andrej Babiš, předseda ANO. Není také tajemstvím, že deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny, které miliardář ovládá, svými články dokážou pomoci Babišovým firmám nebo zjednoduší vicepremiérova odvolání nepohodlných ministrů.

V tiskovém prohlášení Agrofert popírá, že by za nezákonným jednáním byl kdokoliv z vedení firmy. „Skupina Agrofert je jedním z největších zaměstnavatelů v České republice s počtem cca 35.000 zaměstnanců. Je nemožné, aby její vrcholní představitelé nesli odpovědnost za neúmyslné formální pochybení řadových zaměstnanců při administraci veřejných zakázek,“ řekl mluvčí. V podstatě tak přiznal, že vysoce postavení pracovníci nemají na starost vyřizování agendy, která se týká financí putujících do firmy.

Faltýnek bude mít co vysvětlovat

Toto prohlášení je však v ostrém kontrastu ke slovům Andreje Babiše, který v jednom z rozhovorů přiznal, že on a jeho manažeři kontrolují vše, co se v jeho firmách děje. Navíc v době, kdy měl Agrotec spáchat trestný čin, ho vedl Jaroslav Faltýnek. Babišova pravá ruka a 1. místopředseda hnutí ANO.

Policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje právě i hustopečský Agrotec. Kauzu nyní posuzují žalobci, kteří rozhodnou o tom, zda ji pošlou k soudu.

Babišova firma měla manipulovat se zakázkami

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce a například veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. Mezi obviněnými fyzickými osobami podle informací médií jsou například zaměstnanci České pošty, stavebních společností a Agrotecu.

Obviněné osoby i firmy jsou podezřelé ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení.

Policie kvůli kauze loni v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články