Babišův blízký spolupracovník měl donášet Nejedlému. Důvěrné informace mohly končit v Rusku

Prezidentův poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Prezidentův poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka měl v polovině loňského léta upozornit tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO), že jeho tehdejší poradce a odborník na politický marketing Marek Hanč byl v intenzivním kontaktu s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým. Podle kontrarozvědky existuje podezření, že Nejedlý informace od Hanče předával do Ruska. Informoval o tom Deník N, který se odkazuje na čtyři důvěryhodné zdroje. 

Koudelka měl tehdejšímu premiérovi ukázat tajnou zprávu, která obsahovala i důkazy o stycích Marka Hanče s Martinem Nejedlým. Podle informací Deníku N se Andrej Babiš údajně od kontrarozvědky dozvěděl o podezření, že Nejedlý informace získané od Hanče předával do Ruska.

(Týdeník FORUM)

„Babiš dostal detailní zprávu, že manželky Nejedlého a Hanče jsou kamarádky, všichni společně jezdili na dovolenou. Když mu Koudelka přinesl dokument obsahující kromě informací i fotografie, dozvěděl se, že Hanč Nejedlému říká, co se řešilo na poradách, co Babiš říká a co si myslí,“ popsal Deníku N dobře informovaný zdroj.

Hanč spolu s Nejedlým měli podle tajné zprávy mluvit o závažných politických tématech, která tehdy Babiš řešil. Mělo jít například o odvolání tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), o které Hrad usiloval kvůli své snaze dovážet do Česka ruské vakcíny Sputnik.

Nejedlý s Hančem se měli podle informací kontrarozvědky začít scházet v roce 2020. Jejich vztah se údajně následně prohluboval a Nejedlý měl postupně od Hanče získávat informace z blízkosti premiéra.

Hanč v minulosti radil pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO). Postupně se vypracoval do pozice jednoho z hlavních poradců bývalého premiéra Andreje Babiše. V době pandemie covidu-19 pak radil i ministrům zdravotnictví.

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK / Šimánek Vít)

Několik měsíců po posledních parlamentních volbách pak Hanč tým Andreje Babiše opustil. Po 15 letech v politickém marketingu, oboru, kde jsme já i tým, kterého jsem byl součástí, dosáhli prakticky všeho, jsem se rozhodl, že je čas jít dál a uspět i v komerční sféře,“ řekl na začátku letošního roku Hanč. Podle něj nastal čas na změnu a nový impuls, skončit měl po dohodě právě s šéfem hnutí ANO. Babiš nepopřel, že informace o Hančovi ještě jako premiér dostal. „Nebudu to komentovat,“ reagoval na dotaz Deníku N. 

Samotný Hanč nejprve styky s Nejedlým důrazně popíral. „Vždyť Babiš si toho navymýšlí spoustu, ne?“ napsal deníku. Následně však kontakty s poradcem prezidenta Miloše Zemana přiznal, podle svých slov ale žádné interní informace nepředával. Zároveň potvrdil i to, že premiér o jeho schůzkách nevěděl. Nejedlý připustil, že s Hančem občas pracovní záležitosti řešil. Odmítl ale, že by nějaké informace do Ruska předával.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články