Babišův boj o zdravotnictví pokračuje. Na Němečka poslal policii

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | FOTO: ČTK

Trestní oznámení kvůli údajně předraženému nákupu přístroje CyberKnife, který do ostravské nemocnice pořídil tehdejší ředitel Svatopluk Němeček, podalo ministerstvo financí už na podzim roku 2014. Nyní se Andrej Babiš obrátil na policii, aby koupi drahého přístroje znovu a důkladně prošetřila. Policie si tedy přišla pro další důkazy a bude jednání současného ministra zdravotnictví Němečka vyšetřovat.

Přístroj CyberKnife pořídila nemocnice na severu Moravy za téměř 200 milionů korun. Když si v současnosti chtěla Ústřední vojenská nemocnice pořídit podobný, jen o 60 milionů bez DPH levnější, přístrojová komise Němečkova ministerstva návrh zamítla. Z toho si Andrej Babiš vydedukoval, že ostravský nákup byl předražený a na svého kolegu ve vládě posílá policii. „Je zřejmé, že rozdíl je významný a těžko vysvětlitelný. Potvrzuje se tak podezření, že přístroj do Fakultní nemocnice Ostrava byl předražený,“ vysvětlil ministr financí serveru Aktuálně.cz své jednání. Někteří odborníci ovšem tvrdí, že se jedná o dva rozdílné typy CyberKnifu a proto je cenový rozdíl logický.

Babiš také policii nahlásil, že se mu nezdá složení přístrojové komise, která nákup CyberKnifu do Ústřední vojenské nemocnice neposvětila. Podle vicepremiéra došlo k politickému zásahu, protože mezi nově jmenovanými členy komise jsou i dva Němečkovi náměstci. Jak ale říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha, na jmenování nových členů komise není nic divného. „Obměna byla dlouhodobě plánována, protože někteří členové již na ministerstvu zdravotnictví nepracují a jiným končil mandát,“ objasnil mluvčí. Policie zatím nechce záležitost nijak komentovat, ale údajně si již o dokumenty o CyberKnifu zažádala.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]