Babišův bulvár se manipulacemi snaží zdiskreditovat nepohodlného reportéra Tunu

Novinář Jan Tuna  (FB Jan Tuna)

Novinář Jan Tuna | FOTO: FB Jan Tuna

Muselo to přijít a také to přišlo. Babišův bulvární deník Expres se pokouší zdiskreditovat reportéra Jana Tunu, který kritizoval premiéra za nečinnost v době, kdy se blížila pandemie koronaviru, a nyní upozorňuje na skandální okolnosti šíření nákazy na Finančním úřadu pro Prahu 10.

Předmětný článek v Expresu je jedna velká manipulace. Ta spočívá v účelové záměně kritizované skutečnosti (premiér odjel na dovolenou v době blížící se pandemie, kdy měl připravovat zemi na nadcházející zdravotní krizi) za pouhou okolnost kritiky (premiér byl v Alpách).

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Další manipulace spočívá v účelové záměně akce s reakcí. Tuna totiž navíc usvědčil Babiše z pokrytectví, které projevil svou kritikou Čechů lyžujících v Alpách. Reportér logicky namítl, že premiér, který byl na dovolené v Alpách, nemá co kritizovat spoluobčany za to, že tam byli také. Expres z toho ovšem vyvodil, že Tuna nemá co kritizovat Babiše za dovolenou v Alpách, kam se sám také vypravil. Tuna ovšem nekritizoval Babiše za to, že byl v Alpách, ale za pokrytectví, s nímž dovolenou v tomto pohoří vytýkal druhým.

Kromě toho Expres přichází s nesmyslnou logikou, s níž upírá reportérovi nárok na cestu do Alp jen proto, že předtím premiérovi vytkl jeho dovolenou. Expres tím staví možnosti reportéra na roveň kompetencím a zodpovědnosti předsedy vlády.

Na podzim 2018, kdy Andrej Babiš rozšířil své mediální portfolio o tituly vydavatelství Bauermedia, zavdal tím příčinu k úvahám nad možnostmi zneužití bulváru. Pochybovači namítali, že média, která se nezabývají politikou, Babiš jen využije jako efektivní inzertní nosiče pro potřeby svého holdingu. Jak už ale poznali publicisté z České televize a jak se nyní ukazuje i na útoku na Jana Tunu, bulvár lze k prosazování mocenských zájmů v politice využít jako nástroj k dehonestaci nepohodlných kritiků i k odvádění pozornosti od jejich argumentů.

Jan Tuna je pro Andreje Babiše nepohodlný tím, že zproblematizoval jeho reklamní slogan o pracovitosti, a nově i svými informátory na Finančním úřadu pro Prahu 10, s jejichž pomocí rekonstruuje sled událostí během šíření koronaviru.

Proti manipulativnímu útoku Babišova bulvárního webu se Tuna ohrazuje v následujícím statusu:

Přátelé, dnes Vám přesně na konkrétním případu ukážu, jak NECHUTNÉ DISKREDITAČNÍ ESTÉBÁCKÉ PRAKTIKY POUŽÍVAJÍ LIDÉ…

Zveřejnil(a) Jan Tuna dne Pátek 17. dubna 2020

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]