Babišův deník používá průzkumy, které vyhovují ANO

Eric Drooker

Výsledky voleb, pokud by se konaly na konci března, by podle agentury STEM ovládlo s převahou hnutí ANO. Stejnou informaci vydal i server Lidovky.cz, který spadá pod vydavatelství Mafra Andreje Babiše. Deník však neuvádí data ze tří dalších průzkumů, které dopadly odlišně.

Agentura STEM, která se v minulosti kvůli svým špatně provedeným výzkumům dostala do sporu třeba s Českou televizí, přisuzuje ANO 30,3 procenta hlasů. Druhá ČSSD má podle STEMu podporu 18,7 procenta voličů. Tato data také použil server Lidovky.cz, který tak čtenářům dokazoval, že podpora Babišova hnutí má vzrůstající tendenci. Internetový deník ovšem zapomněl informovat, že stejný výzkum prováděly ještě agentury SANEP, Median a PPM Factum. Z výsledků těchto společností už ANO tak dobře nevychází.

Podle Medianu by hnutí ministra financí dokonce volilo stejné procento občanů jako sociální demokraty, a to 21,5 procenta. SANEP uvádí, že většina veřejnosti, která by se předčasných voleb zúčastnila, by preferovala ČSSD. Druhé by skončilo ANO s 22,9 procenta potenciálních hlasů. Podle PPM Factum jsou na tom ANO i ČSSD stejně.

pruzkum volby stem

Oproti velkému rozdílu, který STEM uvádí na prvních dvou místech, kde by ANO předstihlo sociální demokraty o dvanáct procent, se výsledky u ostatních stran liší zcela minimálně. Se SANEPem se STEM například shoduje téměř ve všech číslech.

Proč si pro článek o volebních výsledcích server Andreje Babiše vybral tu agenturu, která nejvíce preferuje hnutí ANO, je nabíledni. Otázkou zůstává, do jaké míry lze považovat tyto průzkumy volebních preferencí za objektivní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]