Babišův evropský spojenec Verhofstadt: Je zásadní, aby policie nezávisle vyšetřila problémy s dotacemi

Předseda ALDE Guy Verhofstadt na sněmu ANO (ČTK)

Předseda ALDE Guy Verhofstadt na sněmu ANO | FOTO: ČTK

Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který je nyní předsedou liberální frakce ALDE, do které v Evropském parlamentu patří hnutí ANO Andreje Babiše, stále stojí za svým českým spojencem. Pro deník FORUM 24 Verhofstadt označil Babišovy europoslance za proevropské a pochválil je za dobrou spolupráci. Avšak i u tohoto prominentního Babišova spojence již zjevně narůstají pochybnosti anebo si začal dávat pozor na toto riskantní přátelství. Několikrát totiž zdůraznil, že je pro něj zásadní, aby vyšetřování dotací pro projekty, které patří nebo patřily do holdingu Agrofert, probíhalo nezávisle.

Verhofstadtovi kritika Babiše dlouhodobě vadí. Byl to totiž právě on, kdo hnutí ANO legitimizoval svou účastí na jeho sjezdu. Deník FORUM 24 mu proto po hlasování Evropského parlamentu o Babišově střetu zájmů, kde europoslanci naprosto jednoznačně dali najevo, že tento problém existuje, položil otázku, zda opravdu toto hnutí může do liberální frakce patřit.

Verhofstadt se bojí Zemana

„ALDE stále říká, že je zásadní, aby premiér Babiš odstranil veškeré pochybnosti kolem střetu zájmů. Byli jsme obeznámeni s tím, že je v kontaktu s Evropskou komisí,“ uvedl pro deník FORUM 24 Verhofstadt. Řekl také, že se frakce ALDE nijak nezdáhala v minulosti vyloučit strany, které se chovaly proti principům liberální demokracie. Tam podle Verhofstadta patří například rakouští Svobodní, hnutí ANO ale nikoli.

Andrej Babiš (Zbyněk Pecák)

Je zjevné, že se šéf ALDE více obává prezidenta Miloše Zemana, a tak by byl nerad, aby se Babišovi europoslanci postavili zády k Evropské unii. „Doufáme, že proevropská spolupráce bude nadále trvat, nebo se prohlubovat. Stojí totiž v opozici proti proruské a pročínské orientaci českého prezidenta, která se pak bohužel odříží v názorech české veřejnosti. Tam má Evropská unie slabou podporu,“ myslí si Verhofstadt.

„Zdůrazňuji, že nám velmi záleží na tom, aby byla situace kolem střetu zájmů vyřešena co nejrychleji, a je zásadní, aby policejní vyšetřování dotací pro projekty spojené s bývalými firmami Andreje Babiše probíhalo nezávisle, nestranně a abychom co nejdříve znali jeho závěry,“ doplnil Verhofstadt.

ALDE není jednotná

Předseda ALDE v posledních měsících reaguje na kritiku hnutí ANO velmi ostře. Jakékoli pochybnosti o svých členech nese frakce velmi nelibě, což potvrzuje například český europoslanec Jan Zahradil, který za ODS patří do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). „Guy Verhofstadt a europoslanci ALDE jsou někdy až hysteričtí, když jde o jejich politické konkurenty. Pokud se ale objeví závažné pochybnosti o jejich členské straně, najednou je vše v pořádku,“ uvedl pro deník FORUM 24.

Stejně se na postoje ALDE dívají i evropští lidovci (EPP), jejichž stanovisko deník FORUM 24 přinesl zde. „Je nám líto, že ALDE a S&D (frakce socialistů, do níž patří ČSSD, pozn. red.), političtí partneři pana Babiše, podkopávají snahu Evropského parlamentu vyjasnit, jak se Babišův konflikt zájmů dotýká evropských dotací a peněz českých daňových poplatníků,“ řekl mluvčí EPP Pedro Lopez de Pablo.

Zahradil za ECR zdůraznil, že jeho frakce respektuje svobodu a demokracii v jednotlivých členských zemích. „Hnutí ANO vyhrálo parlamentní volby a je pouze a jedině na českých voličích, aby tuto politickou stranu zhodnotili,“ myslí si.

Avšak vzhledem k hlasování v Evropském parlamentu a vzhledem k tomu, že Babišovy problémy mají celoevropský rozměr, i v ECR si jich všímají. „Samozřejmě že taková koncentrace politické, ekonomické a mediální moci v rukou jednoho člověka je v Evropě nezvyklá a budí pozornost a otázky,“ uzavírá Zahradil.

Frakce ALDE je tak ve svých postojích spolu s S&D poměrně oslabená, což si Verhofstadt uvědomuje. Hlasování europoslanců bylo jednoznačné: O Babišově střetu zájmů je přesvědčeno 434 poslanců, a to dokonce 19 přímo z ALDE (včetně dvou českých – Pavla Teličky a Petra Ježka). Text, který europarlament přijal, iniciovali Zelení, ale podíleli se na něm zmiňovaní konzervativci a lidovci. Proti usnesení hlasovalo pouhých 64 europoslanců, 47 se zdrželo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]