Babišův hejtman Vondrák byl přednostně očkovaný. Nepřiznává jakékoli pochybení

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) byl přednostně očkovaný proti covidu-19, jak upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Ten oslovil všechny hejtmany, primátory krajských měst a krajské policejní šéfy. Očkování potvrdili také ředitelé pražské a moravskoslezské policie Tomáš Lerch a Tomáš Kužel. Podle Radiožurnálu všichni dostali vakcíny v době, kdy se měli očkovat hlavně zdravotníci, kteří byli v kontaktu s nakaženými pacienty.

Sám Ivo Vondrák Radiožurnálu potvrdil, že byl očkovaný už 30. prosince. „Bylo to z mimořádné dávky prostřednictvím naší zdravotní záchranné služby,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje. „Protože zbyly nějaké dávky a protože za to celé tady zodpovídám, za zajištění vakcinace celého kraje,“ zdůvodnil to Vondrák.

FORUM 24 (archiv)

Radiožurnál poukazuje na to, že i ostatní hejtmani řídí své krizové štáby, ale očkovat se nenechali. Z ankety, kterou Radiožurnál udělal, plyne, že hejtman za hnutí ANO Ivo Vondrák je jediným hejtmanem, který se nechal očkovat.

Hejtman Moravskoslezského kraje nepřiznává jakékoli pochybení: „Dostali jsme dodávky, otevřené, které měly expirační dobu. A bylo mi nabídnuto ze strany záchranné služby, že bychom měli provést proočkování těch, kteří se o to celé starají, že tady je možnost proočkovat úzké vedení krizového štábu. Tak jsem na to kývnul. Já jsem to nechtěl, ale protože jsem se domníval, že je to racionální a racionální to je, tak jsem na to přistoupil. A nemám zájem se tady v tomto obhajovat,“ zdůraznil pro Radiožurnál.

V době, kdy se Vondrák nechal očkovat, však platila Strategie očkování proti covidu-19 v České republice, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví a která stanovovala, že vakcínu mají přednostně dostávat různé skupiny zdravotníků. Hejtman se brání, že nešlo o závazný dokument. „Je to šestnáctistránkový dopis, nic neříkající, zcela obecného charakteru,“ řekl pro Radiožurnál.

Přednostní očkování zdravotníků ale opravdu závazné bylo, jak Radiožurnálu potvrdila i mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. „Byla nastavená jasná pravidla, to je očkovat pracovníky ve zdravotnictví, a to ty nejohroženější, kteří jsou v přímém kontaktu s covid pozitivními pacienty nebo jim tento kontakt hrozí. Od počátku ledna byl poté pokyn očkovat souběžně i seniory v pobytových zařízeních, třeba v domovech pro seniory,“ zdůraznila  Peterová.

Radiožurnál rovněž zjistil, že přednostně byli očkovaní také ředitelé pražské a moravskoslezské policie Tomáš Lerch a Tomáš Kužel. Podle Policie ČR byli očkovaní, protože se podílejí na řízení policie a jsou členy krizových štábů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecze[email protected]