Babišův horký podzim. Konečná zpráva EK o dotacích Agrofertu už dorazila

repro ČT

V pátek, ve svůj poslední pracovní den, odcházející Evropská komise zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. ČTK to v pátek večer sdělila mluvčí komise. Obsah zprávy komise označila za důvěrný a nechce ho komentovat. 

Na výsledek zprávy se samozřejmě čeká s napětím. Na jaře jsme tu měli předběžnou auditní zprávu, která unikla do médií. V ní komise psala, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Má totiž stále vliv na podnik Agrofert, a to i přesto, že ho vložil do svěřenských fondů. Pokud evropská strana nezměnila názor, muselo by Česko nejspíš vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš stále odmítá, že by v nějakém střetu zájmů byl, a podle něj Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

Ačkoliv je obsah auditní zprávy důvěrný, jeho zveřejnění by mohl požadovat kontrolní výbor Evropského parlamentu. 

Ještě začátkem června hovořila ministryně Jana Maláčová z ČSSD velmi rozhodně. Na Interview Plus Českého rozhlasu hodnotila situaci kolem premiéra Babiše a mimo jiné řekla: „Kdyby se opravdu prokázalo, že premiér je ve střetu zájmů, tak by to, alespoň za sebe mohu říct, byla ta červená linie… Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné.“

Tak ještě se uvidí, co si případně bude myslet Jan Hamáček, o jehož rozhodnosti nemáme velké iluze. Jeho strana je kvůli bídným preferencím zralá na konec ve Sněmovně a místa ve vládě jsou ta poslední a jediná jistota. Sice by se novým problémem poněkud zakryl problém se syrskými sirotky, ale to je slabá útěcha.

Musíme si samozřejmě počkat na to, co v té zprávě je. I kdyby byla nepříznivá, Babiš jistě využije své schopnosti vzbudit lítost a ukázat, jak stojí sám proti celému světu. Jenomže Babišovy činy známe celé roky.  Koupil si média? Koupil. Sedí mu tam stále vzdor kejklu se svěřenskými fondy jemu sloužící šéfredaktoři, které si dosadil? Sedí. Dohlíží na (formálně bývalé) Babišovy firmy jeho manželka Monika jako protektor? Dohlíží. Jistě se doma o těch podnicích vůbec nebaví. Kdepak. Babiše přece vůbec nezajímá, jak jako konečný poživatel výhod jednou dopadne. Povedlo se Agrofertu přisát na státní a evropské peníze? Povedlo. Odporuje si Babiš ve svých výpovědích? Odporuje. Byl agentem StB? Byl. Vykládal konspirační bláboly o listopadu 1989? Vykládal. Obviňuje lidi, kteří nikdy nebyli ani vyšetřováni, že jsou lháři a zlodějové? Obviňuje.

V normální zemi by se občané takového premiéra zbavili i bez závěrů auditu Evropské komise a stačil by na to jenom jeden z uvedených bodů.

Aby toho nebylo málo, čekáme ještě na konečný verdikt ohledně trestního stíhání Andreje Babiše od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Babiš má docela horký podzim. Jestli bude hůř (pro něj), nebo nastane doba ledová, to brzo uvidíme.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner