Babišův karlovarský hejtman Kubis sloužil u Pohotovostního pluku VB

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) sloužil u Pohotovostního pluku SNB a byl nasazen během tzv. Palachova týdne v lednu 1989.  (FB Petra Kubise)

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) sloužil u Pohotovostního pluku SNB a byl nasazen během tzv. Palachova týdne v lednu 1989. | FOTO: FB Petra Kubise

Stávající hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis z hnutí ANO sloužil u Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti ČSSR a zasahoval proti demonstracím během Palachova týdne v lednu 1989. Informoval o tom týdeník Euro. Později byl Kubis členem Řádu strážců koruny a meče, který má personální vazby na krajně pravicovou Stranu konzervativní pravice – Řád národa.

Obě informace, které jako první přinesl týdeník Euro, vyšly najevo v situaci, kdy proti sobě v kraji od voleb stojí dva bloky – ANO a Klub 21 složený ze Starostů a nezávislých a Pirátů, kteří obtížně sestavují koalici. Kubis na jednom z jednání plísnil senátora a krajského zastupitele Jana Horníka (STAN) za neformální oblečení. Ten mu odpověděl v tom smyslu, že oblek není tak důležitý jako charakter a že by se nechtěl dočkat situace, kdy jednání povede člověk v uniformě a s obuškem u pasu, případně v hávu Řádu národa.

Kubis informaci o členství ve zmíněném spolku potvrdil. „To je x let stará záležitost. Členové řádu jsou vlastenci. Mně se ty jejich myšlenky líbily,“ citoval jej týdeník Euro. Babišův hejtman nepopírá ani své angažmá u Pohotovostního pluku komunistické Veřejné bezpečnosti, závažnost tohoto zjištění nicméně relativizuje klasickou normalizační výmluvou – poukazem na to, že byl v té době mladý a že šlo o podmínku kariérního postupu.

Svůj podíl na násilném potlačování pokojných demonstrací o Palachově týdnu pak rozmlžuje vzpomínkami na podružnosti, zatímco na to, jestli u předmětné represivní složky komunistické policie mlátil a šikanoval lidi, „si nevzpomíná“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]