Babišův kotlíček aneb Když je špatně úplně všechno

repro ČT

Jsme jako ty žáby v kotli, pod kterým někdo zvolna, ale systematicky zvedá teplotu. Přestáváme se pozastavovat nad věcmi, které jsou špatně. Šíleně špatně! Ale nám už to tak nepřijde.

Jako již tradičně, i nejnovější odchody ministrů za hnutí Andreje Babiše dopředu oznámily jeho noviny. Vyprávět by mohly třeba Helena Válková či Karla Šlechtová. Nejnověji to na vlastní kůži zažili Marta Nováková a Dan Ťok.

Vládní škatulata tentokrát doplnila i zajímavá facebooková přestřelka mezi historikem Petrem Blažkem a šéfredaktorem Babišových Lidových novin Istvánem Lékem.

Apríl na druhou

Další z Babišových deníků – Mladá fronta DNES – dal 1. dubna na titulní stranu informaci, že Nováková a Ťok končí. Prvně jmenovaná z vůle Babiše, druhý jmenovaný prý dobrovolně. O den později historik Blažek dal na Facebook následující status:

Vypadá to, že Daniel Ťok skutečně končí. Mf DNES je velmi kvalitní lakmusový papírek. Včera jsem absolvoval jízdu po větší části D1. Na mnoha místech se nedá skoro jet v pravém pruhu. Velké množství kamionů, které se poměrně často předjížděly v levém pruhu. Na opravovaných úsecích pracovalo jen pár lidí, přitom bylo pondělí. Bylo pěkné počasí, třeba měli jako já dovolenou 🙂 

Na ten pak zareagoval Léko:

Kravina. Ťok nekončí. O lakmusovém papírku nevíte vůbec nic.

Sám Ťok v té době zprávu o svém konci označil za „aprílovou“. Později dodal, že tím myslel „apríl“ ze své strany: „Jsem rozhodnutý už delší dobu. Měli jsme s panem premiérem gentlemanskou dohodu, že to nebudeme komentovat.“ Parafrázovanými slovy klasiků: byla to taková pěkná tečka za tím jeho vládním případem.

Mediálně politické zhůvěřilosti

Koho tím „aprílem“ chtěl Ťok nachytat, netuším. Tím, kdo nás vodí za nos již dlouhých šest let, je však jednoznačně Andrej Babiš. Za tu dobu vytvořil svět, ve kterém nám přijdou normální i následující zhůvěřilosti:

  • předseda vlády vlastní média, která odstřelují jeho ministry nebo provádějí kobercové nálety na politickou a byznysovou konkurenci,
  • zároveň tvrdí, že je nevlastní,
  • Babišovi ministři, spolustraníci a vlastně vůbec nikdo do poslední chvíle netuší, zda končí, či pokračují,
  • šéfredaktor jedněch z premiérem (ne)vlastněných novin hájí ty druhé noviny, že rozhodně nepracují v koncernovém zájmu,
  • aby se pak ukázalo, že pracují, což ale ŠÉF kdysi preferovanému šéfredaktorovi neřekl, protože teď mu lépe slouží ten kdysi druhý šéfredaktor.

Vše je špatně. Ale nám už to tak nějak nepřijde. A Andrej Babiš může zas o dva tři stupně zvýšit teplotu pod tím naším kotlíčkem.

 

Text zveřejňujeme s laskavým svolením hlidacipes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner