Andrej Babiš na únorovém sněmu ANO zdůraznil, že jeho hnutí je jiné než matrix, který dvacet let sedí ve sněmovně. Svým způsobem měl pravdu. Ještě nikdy se nestalo, že by se hned čtyři významní politici jedné strany octli v různých kauzách v hledáčku policie. A nic se neděje.

„Někteří teď říkají, že my jsme stejní. Ne, my nejsme stejní. My jsme jiní,“ prohlašoval šéf ANO před delegáty sněmu. „Přesně proto jsem šel před sedmi lety do politiky, protože jsem chtěl tento systém, ve kterém jsem musel podnikat a kterým jsem z duše pohrdal, napravit a dokázat, že politiku jde dělat jiným, lepším způsobem bez korupce a klientelismu ve prospěch všech občanů naší země.“

Realita naruby

Babišova slova obracejí realitu naruby. Majitel Agrofertu a bývalý nomenklaturní kádr s lepší startovací pozicí po pádu komunismu se v onom systému, kterým dnes pohrdá, cítil jako ryba ve vodě. Vypracoval se ve druhého nejbohatšího podnikatele v zemi.

Nikdy by toho nedosáhl, nebýt jeho klientelistických vazeb zejména na někdejší sociálnědemokratické vlády. Stále více přitom oprýskává lak „protikorupčního“ hnutí, pod kterým se objevuje zkorodovaný vehikl, překonávající minulé poměry.

Premiérovo vyjádření zní o to absurdněji, že v současné době policie vyšetřuje hned čtyři významné politiky hnutí ANO, jeho nevyjímaje. To by ještě v nedávné minulosti vyvolalo mimořádnou odezvu na politické a mediální scéně. Kteří to jsou?

1) JAROSLAV FALTÝNEK

Poslední dějství se odehrálo během Babišovy návštěvy Spojených států. Razie stovek policistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) sleduje dvě hlavní linie: 1) Podezření z korupce při tendru na dodavatele mýtného systému jednoho z účastníků, ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe, a předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. 2) Trestnou činnost „organizované skupiny“ na radnici Brno-střed, týkající se stavebních a bytových zakázek.

Obě tyto linie spojují jména jednoho ze zatím devíti obviněných, radního pro investice Jiřího Švachuly (ANO), a předsedy Poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Poslední vývoj odkrývá další tvář tohoto dlouholetého Babišova souputníka z Agrofertu, muže na černou práci a nepostradatelného parlamentního vyjednávače, nabývající „kmotrovské“ podoby.

Faltýnek přivedl Švachulu, který sedí i v dozorčí radě ČD Cargo a v rozkladové komisi ÚOHS, do brněnské organizace ANO. Pomocí velrybářských praktik ji ovládli jeho lidé. Pravá ruka Andreje Babiše se navíc dostala do vážného podezření z ovlivňování mýtného tendru ve prospěch společnosti Kapsch.

Ve službách Kapsche

Ze zjištění policie zveřejněného v deníku Právo, která Jaroslava Faltýnka sledovala od předloňského podzimu, vyplývá, že se snažil změnit rozhodnutí ministerstva dopravy vedeného Danem Ťokem, které v srpnu téhož roku vybralo vítěze tendru, konsorcium CzechToll/SkyToll.

Detektivové NCOZ mají zmapované dvě Faltýnkovy schůzky s Karlem Feixem a Petrem Rafajem dne 10. listopadu 2017. Na nich měl být domluvený postup, jak zvrátit výsledek tendru na období deseti let v objemu 10 miliard korun, o což usiloval dosavadní provozovatel mýtného systému Kapsch. Hybatelem těchto dějů byl Faltýnek, který podle mínění policie domlouval podrobnosti, jak toho dosáhnout.

ÚOHS skutečně dva týdny poté na základě stížnosti podané Kapschem předběžným opatřením zakázal ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu s vítězem tendru, a to až do pravomocného rozhodnutí úřadu. Loni v květnu zrušil zadávací řízení kvůli údajným pochybením rezortu.

Ke zvratu došlo poté, kdy už bylo jasné, že Dan Ťok, pod kterým se i z tohoto důvodu mohutně kývalo křeslo, obhájí post ministra dopravy. Na jeho místo prosazoval Faltýnek, který měl ještě v té době klíčový vliv v rezortu, svoje „koně“ Tomáše Korandu nebo Tomáše Drmolu. Jenže zakročil premiér Babiš a Ťoka nakonec v čele ministerstva udržel.

Zabavený mobil a počítač

ÚOHS loni v září definitivně konstatoval, že ministerstvo dopravy může uzavřít smlouvu s vítězem, a námitky Kapsche zamítl. Dnes má toto dějství pokračování v trestně právní rovině. Ačkoli zatím patří mezi nejvíce ohrožené Karel Feix a Petr Rafaj, mračna se stahují i nad Faltýnkem.

Policie provedla domovní prohlídky v jeho pražském i prostějovském bydlišti a zabavila mu mobil i počítač. Faltýnek tvrdí, že není z ničeho podezřelý a vystupuje jako svědek, čemuž postup policie příliš neodpovídá.

Deník Právo uvedl, že státní zástupce v povolení k domovní prohlídce připouští další vývoj, který by mohl skončit Faltýnkovým obviněním. „Tento úkon vzhledem k nebezpečí zmaření, zničení či ztráty důkazu nesnese z hlediska účelu trestního řízení odkladu na dobu, než bude zahájeno trestní stíhání,“ píše se v příkazu.

Faltýnek přiznal, že se s Feixem a Rafajem scházel, ale jeho obhajoba je velmi chabá a nevěrohodná. Odvolal se na to, že je členem koaliční rady pro dopravu. Při těchto jednáních údajně jednal o tendru v zájmu České republiky a ještě prý ušetřil peníze. Jeho slova zpochybnil koaliční člen rady Jan Birke (ČSSD), podle něhož neměl Faltýnek k těmto jednáním žádné pověření.

Věděl o schůzkách Babiš?

Otázka nyní zní, jestli o těchto aktivitách věděl premiér Andrej Babiš, a pokud ano, proč nekonal. Podobné schůzky zavánějící klientelismem v nejvyšších patrech jsou nepřijatelné. Navíc je bizarní, že se Faltýnek dostal v takto závažné věci do zásadního sporu s kolegou z hnutí ANO Danem Ťokem, a dokonce usiloval o jeho odchod.

Je známo, že se premiér Babiš loni dostal s Faltýnkem kvůli jeho lobbistické síti, prorůstající do státní správy, do konfliktu. Z obav, že mu její aktivity přerůstají přes hlavu, vytvořil tlak na odchod jeho lidí a oslabil tak Faltýnkův vliv na ministerstvu dopravy i na pražském magistrátu ještě před komunálními volbami.

Babiš vzal ovšem svoji pravou ruku znovu na milost a na sněmu ANO, kde hlásal, že lze politiku dělat bez korupce a klientelismu, Faltýnka znovu podpořil ve funkci prvního místopředsedy hnutí. Pokud měl alarmující zprávy o jeho činnosti na hraně zákona, podporou při volbě ji osobně legitimizoval.

2) MILAN FERANEC

Klíčovou figurou Faltýnkovy chobotnice byl Milan Feranec, současný poslanec ANO a bývalý náměstek ministra dopravy, jenž dříve působil v manažerských funkcích Agrofertu. Patřil k těm, které loni po ustavení druhé vlády postihly čistky Dana Ťoka  s Babišovým posvěcením, když musel odejít z dozorčí rady Českých drah.

Policisté kontaktovali Ferance v poslanecké sněmovně a vyžádali si od něj mobil, ze kterého si stáhli data. I on se scházel se zástupci společnosti Kapsch, což podobně jako v případě Faltýnka vyvolává vážné pochybnosti.

3) KLÁRA DOSTÁLOVÁ

Loni v prosinci proběhla policejní razie na ministerstvu pro místní rozvoj, v sídle státní agentury  CzechTourism, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Jedna z domovních prohlídek se odehrála v bytě ministryně Kláry Dostálové (ANO), odkud si policie odvezla služební počítač.

Vyšetřovatelé podezírají Dostálovou z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v době, kdy byla náměstkyní své předchůdkyně Karly Šlechtové. Zajímají se o podezřelé smlouvy za 38 milionů korun a Dostálová patří mezi hlavní podezřelé společně s tehdejším ředitelem jednoho z odborů CzechTourism Alešem Pangrácem.

4) ANDREJ BABIŠ

Peripetie trestně stíhaného předsedy vlády Andreje Babiše jsou dostatečně známy. Policie sice krátce po výměně ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložila vyšetřování pro něj nestandardně výhodných transakcí korunových dluhopisů Agrofertu a prodeje společnosti Profrost.

Stále však zbývá podezření z dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo, i když se jeho vyšetřovatelé ocitají pod stupňujícím se tlakem. Nově je otevřena kauza daňových úniků, kdy si zhruba třicet společností Agrofertu u této společnosti zadávalo patrně fiktivní reklamu v celkovém objemu 280 milionů korun za účelem umělého snižování daňového základu.

Babiš Faltýnkovi věří

Je sice nutné ponechat si určitou rezervu, protože případy, ve kterých je skloňováno i Faltýnkovo jméno, dozoruje Ištvanovo olomoucké vrchní státní zastupitelství, jehož některé aktivity a nepotvrzené právní konstrukce vyvolávají kontroverze. Nicméně do této doby zveřejněné informace jsou velmi znepokojivé.

Andrej Babiš se tváří, jako by se nechumelilo, a ve Faltýnkovo pochybení nevěří. Mohl by si ale dovolit svého prvního místopředsedu úplně potopit, jelikož ví z dlouhé společné pouti příliš mnoho? Čas ukáže, jestli budou obviněni další vysoce politici ANO, nebo jde jen o kouřovou clonu s hlavním cílem odstranit premiérovi nepohodlného předsedu ÚOHS Petra Rafaje.

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora