Babišův novinář se dojemně bojí o osud ODS. Neměl by radit svému pánovi?

Petr Fiala, předseda ODS (ods.cz)

Petr Fiala, předseda ODS | FOTO: ods.cz

Andrej Babiš si koupil noviny, aby se prý o něm psala pravda. Tedy to, co chce, aby se za pravdu považovalo. Pak odešlo několik šéfredaktorů a z redakcí spousta redaktorů a přestali tam psát mnozí autoři. Ze dvou celostátních deníků, které měly nějakou váhu, se stala rezervace Agrofertu. Není tedy nad to, když tam poradí opozici, co by měla dělat. Jistě to bude velmi upřímné.

Babišův novinář Petr Kolář rozebírá blížící se kongres ODS (18. ledna) a jeví zájem o to, kdo bude zvolen do čela strany. Konstatuje, že Petr Fiala zůstane, protože nikdo nebude chtít sahat na postavu považovanou za zachránce strany. (Tedy někteří lidé by chtěli zachraňovat sami, ale nedošlo na to a stranu už opustili. Jedním takovým je syn bývalého předsedy.) Kolář ovšem odhalil další důvod, proč se podle něj do předních pozic nikdo nehrne. ODS totiž podle něj příští volby nevyhraje, bude nanejvýš druhá a  bude třeba to na někoho svalit.

Kolář píše: „Nestane-li se totiž zázrak, ODS v příštích volbách do Sněmovny skončí přinejlepším druhá, navíc s velkým odstupem. Pak je taktičtější nebýt přímo „u toho“ ve vedení strany, aby člověk nepohřbil své vnitrostranické naděje do budoucna. Porážka – ať už by byla interpretována jakkoli – by totiž šla jednoznačně na vrub Fialova vedení. Pokud by pak nedošlo k nějaké dohodě s předpokládaným vítězem Andrejem Babišem – proti němuž se Fiala a spol. tvrdě vymezují – znamenalo by to pro ODS kontinuálně 12 let v opozici. A to už by pro stranu typu ODS byla příliš dlouhá doba. Zvlášť pokud by místo ve vládě vedle Babiše zaujala třeba Trikolóra vyloučeného Václava Klause mladšího. Za takové situace už by šel nejspíš i v ODS sentiment a děkování za zásluhy Petru Fialovi a jeho spolupracovníkům stranou. Teprve pak by bylo smysluplné jít na kongresu pár týdnů po volbách do vnitrostranického boje i pro ty, kteří se dnes rezignovaně drží zpátky.“

Je hezké, že i do novinářských agrofertích řad už pronikl prognostický talent. Různých „nadějných“ stran už tu ovšem bylo víc a pak se ukázalo, že tihle koně v čele pelotonu neskončili. Petr Robejšek a jeho Realisté by mohli vyprávět. Ovšem i kdyby, není to celkem důvod něco měnit na kursu, když se nezměnilo to podstatné: v čele vlády je trestně stíhaný premiér s podivnou minulostí a letošek zřejmě dost stráví vysvětlováním věcí, které odhalily dva evropské audity. Také bude muset nějak vybrušovat z toho, kdo jeho kejkle nakonec zaplatí. Není zřejmé, co by se na hodnocení tristního stavu mělo měnit. Sociální demokraté byli vůči oligarchovi tak „konstruktivní“ a chovali se tak „státotvorně“, až je to může stát existenci. Zatím je výsledkem jejich angažmá jen sled ponižování. Jak to bude s ekonomickou situací, je také otázka.

Už teď Babiše dohánějí jeho sliby a hledá, kde by na to ještě sehnal nějaké peníze, a to ještě žádné ochlazení světové ekonomiky nepřišlo. Ono ale nejspíš někdy přijde, jako vždycky. Ostatně se za to celé roky modlí prorocké duo Pikora – Šichtařová, tak to jednou musí vyjít.

Ale je dobře, že má Agrofert svoje komentátory. Aspoň víme, jaká témata se jim tam honí hlavou. Aspoň pokud jde o povolená témata.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]