Babišův novinář se navezl do premiéra Fialy. Opravdu se musím smát, prohlásil

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK/Deml Ondřej)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Komentátor deníku MF Dnes Petr Kolář se pustil do premiéra Petra Fialy (ODS) za jeho slova o zvládání migrační krize. Podle ministerského předsedy si Česko v tomto ohledu vede nejlépe v Evropě. Novinář z deníku expremiéra a současného poslance Andreje Babiše (ANO) prohlásil, že se výroku musí smát. Vyjádřil se také k pětitisícové dávce pro ukrajinské uprchlíky.

Podle Koláře se vládě nedaří vypořádat s uprchlickou krizí. „Máme dávku 5 tisíc korun na měsíc, která by se možná mohla vyplácet až do února. Takže se z toho stala pozvánka pro lidi, kteří nejsou z válkou zasažených oblastí. Když si pak spočítáte náklady na jízdenku na vlak, uprchlíkům se cesta vyplatí,“ kritizoval v pátečním vysílání CNN Prima NEWS

(Týdeník FORUM)

„Pamatuji si na jiného premiéra, který říkal, že jsme ‚best in covid‘. Teď jsme ‚best in uprchlíci‘. Opravdu se tomu musím smát,“ pustil se Kolář do premiéra Fialy. Narážel tak na jeho páteční výrok, že jsme migrační vlnu zvládli nejlépe v Evropě.

„Prosím všechny o pochopení, čelíme největší uprchlické krizi v historii moderní Evropy. Za několik týdnů jsme zaregistrovali mnoho utečenců, více než tři procenta naší populace. Bez přehánění jsme v tom nejlepší v Evropě. Padesát tisíc lidí už má práci, to jsou výborná čísla. Ostatní se od nás mohou učit, jak jsme zvládli tak velkou migrační vlnu,“ řekl v pátek premiér Fiala.

Premiér zároveň připustil problémy s některými ukrajinskými Romy, kteří odmítají nabídnutý azyl a pobývají na českých nádražích. Premiér také mluvil o tom, že některé regiony hlásí naplnění svých kapacit.

„Nápor je hlavně v některých regionech. Mapujeme, kde jsou volné kapacity. Vylučuji násilnou relokaci, to není ani možné, spíš jde o motivaci. Někde jsou místa ve školách, ale nejsou pracovní místa, či naopak. Pracujeme na tom, aby přerozdělování do jednotlivých regionů co nejlépe fungovalo,“ dodal Fiala.

Počet uprchlíků v Česku se snížil

Do České republiky zamířilo od začátku ruské invaze na Ukrajinu rekordní množství uprchlíků a je tak jednou z nejvytíženějších zemí. I když se jejich počet snižuje, podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se jich aktuálně u nás nachází přes 200 tisíc.

Andrej Babiš (ANO) (Hnutí ANO / se souhlasem)

Rakušan však upozornil, že aktuální čísla jsou pouze odhady na základě dat z regionů. Česká republika totiž není hraniční zemí schengenského prostoru, a postrádá proto přesný přehled.

„Zatím jsou to odhady, ale bavíme se po nějaké konzultaci s lokálem, že v současné době máme reálně v České republice přes 200 tisíc lidí z Ukrajiny,“ řekl Rakušan minulý týden v Otázkách Václava Moravce. „Nejsme hraniční země, na rozdíl od Slovenska nebo Polska nevidíme odchod lidí zpátky na Ukrajinu,“ vysvětlil, proč hovoří pouze o přibližných údajích. Dosud Česko vydalo přibližně 342 300 víz dočasné ochrany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články