V roce 2013 Babišovi propagandisté chytře roznesli po sociálních sítích úsudek o čistotě jeho úmyslů, který pak zlidověl do tisíckrát opakované věty:
„Andrej Babiš prý nepotřebuje krást, protože už má všeho dost.“
Byla to chytlavá věta, která měla zároveň Babiše odlišit od tradičních politiků, kteří podle logiky tohoto sloganu „nemakali a kradli“. Lidé, kteří bezmyšlenkovitě opakovali tento blábol, se bohužel nezamysleli nad tím, jak takový majetek vypadá a jak je třeba se o něj starat, aby se nezmenšoval, nýbrž aby rostl. Kdyby se pořádně podívali, jak tento majetek vypadá, tak by už nikdy nemohli říci podobný nesmysl.
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Speciál titulu FORUM o důsledcích Babišovy moci, který je právě v prodeji, přináší názorné grafické ztvárnění Babišova majetku a kompletní přehled jeho firem. Tato síť vlastnictví a majetkových podílů připomíná mapu hvězdné oblohy, kde se tvoří hvězdokupy a galaxie. Je to naprosto gigantický útvar, k jehož znázornění jsou potřeba čtyři strany časopisu. Mapu podnikání Andreje Babiše vytvořil tým redakce serveru Hlídací pes a redakce deníku FORUM 24 ji aktualizovala a nově výtvarně zpracovala pro tento speciál, který komplexně mapuje fenomén nestandardní a autoritativní moci tohoto miliardáře.
Jak to tedy je s tím, že se Babiš nemusí starat o růst svého majetku, protože ho má už dost?
Předseda vlády Andrej Babiš vlastní skrze dva svěřenské fondy přes 250 firem a jeho majetek je odhadován na 75 miliard korun.
Rozsah Babišova impéria a kumulace jeho ekonomické moci dospěla do takové míry, že ani on sám neví, kolik má přesně peněz. Navíc finanční vyjádření jeho majetku může být vždy pouze orientační. Nejde totiž na prvním místě ani zdaleka o peníze na bankovním účtu nebo o nějaký počet zlatých cihel v sejfu. Jedná se o vlastnictví velkého množství jednotlivých firem, jež mají svá aktiva a pasiva, svojí proměnlivou tržní hodnotu, své tržby, dotace a tržní příležitosti.
Majetek Andreje Babiše není statický a stálý, nýbrž je proměnlivý a jakoby tekoucí. Proto vyžaduje neustálou starost svého majitele a žádný najatý právník v čele fondu se o tento majetek nemůže postarat stejně kompetentně jako jeho tvůrce a majitel.
Když se majitel o takový ohromný a proměnlivý majetek nestará, tak jeho hodnota může stagnovat a klesat. Jedině pečlivé obhospodařování takového majetku a neustálý tlak na jeho růst a neustálý boj s konkurencí vede k udržení a růstu. Babiš je doslova odsouzený svým obrovským majetkem k neustálému rozšiřování svého vlivu. Tato vnitřní logika neustálého navyšování majetku a vlivu jej dovedla až do médií a do politiky. Narostl tak, že ho samotná logika obrany impéria vede k dalšímu dobývání a rozšiřování do dalších oblastí, jinak by svůj majetek neudržel.
Znalci jeho podnikatelských metod navíc tvrdí, že kdyby neučinil krok do politiky, tak by nedokázal své impérium zabezpečit před konkurencí, rozhořčenými oběťmi jeho metod a následně před policií a justicí. A hrozil by mu pád. Vstup do politiky pod praporem boje s korupcí byl tedy i promyšlenou sázkou na zvýšení síly, a tudíž i možnou beztrestnost.
Nepřiměřená kumulace ekonomické moci v jedněch rukou představuje vždy riziko pro konkurenční prostředí. A také pro svobodnou společnost, pakliže se začne překrývat s mocí politickou. To se v případě Andreje Babiše stalo v míře, která snese srovnání jen s monarchiemi orientálního typu, jako jsou sultanáty a emiráty. Tam jen není potřeba k výkonu takové moci používat tak masívní propagandu k zakrývání podstaty věci. To je jediný rozdíl.
Trik se svěřenskými fondy, do nichž Babiš vložil majetek po přijetí zákona o konfliktu zájmů, je dobrý pro zmatení veřejnosti, ale jinak neřeší vůbec nic. Jako obmyšlená osoba Babiš sice formálně není majitelem svých firem, ale je majitelem všech jejich zisků a je také jejich jediným budoucím majitelem, pakliže bude tato forma správy majetku ukončena a on tento majetek neprodá. Je absurdní se domnívat, že nemá v rukou zásadní rozhodování o tomto majetku a nikoli správci těchto fondů včetně jeho vlastní manželky. Může kupříkladu svěřenský fond svěřený majetek prodat, aniž by se tak rozhodl Andrej Babiš? Nemůže.
Z těchto informací je jasné, že premiér Andrej Babiš má každou chvíli dostatek možností ovládat Agrofert. Představa, že Agrofert řídí Monika Babišová tak, že by se ho ani slovem doma nezeptala, jak má postupovat, je dětinská. Proto není žádnou chybou o něm mluvit jako o největším příjemci dotací či o největším zaměstnavateli v zemi. A právě proto je jeho konflikt zájmů něco jako rakovina, která kontaminovala veřejnou správu.
Speciál FORUM „Babiš – důsledky jeho moci“ seženete v trafikách nebo na e-shopu ZDE.