Babišův perný den. Zachráněné miliardy i prohra s ČT

Eric Drooker

Pro Andreje Babiše byla středa víc než normálním pracovním dnem. Nejprve se ve Sněmovně rozhodovalo, zda jeho Agrofert nepřijde o miliardy za bionaftu, poté chtěl přes vládu dostat takzvané registrační pokladny a nakonec čekal, jestli se zbaví Reportérů ČT, na které jeho zemědělský komplex podal stížnost k Radě ČT. S výsledky může být ministr financí vcelku spokojen. Státní dotace totiž v ohrožení nejsou a živnostníky zřejmě bude moci kontrolovat také. Jedinou vadou na kráse zůstalo, že se mu pod ruce budou i nadále dívat novináři z veřejnoprávní televize.

Babiš od středečního rána musel spoléhat na svůj politický vliv. Před hlasováním o prodloužení programu na podporu přimíchávání biosložek do pohonných hmot dokonce strategicky prohlásil, že je stejně jako jeho největší kritik Miroslav Kalousek proti tomuto zákonu a poslanci za jeho hnutí budou hlasovat stejně jako on. Nastala však klasická babišovská situace, kdy slova nejsou totožná s činy a „zaměstnanci“ Babišova hnutí pro návrh na zrušení podpory biopaliv ruku nezvedli a tím umožnili další čerpání miliard pro Agrofert.

Na vládě měl před sebou Babiš další obtížnou situaci. Musel totiž přesvědčit své kolegy z kabinetu, že zákon o Elektronické evidenci tržeb je pro naši republiku nutný. Přestože se proti němu ozývají drobní a střední podnikatelé a živnostníci, kteří se právem bojí o to, že budou kontrolováni státem jako za minulého režimu, ministr financí návrh zákona „protlačil“. Podle slov Jaroslava Faltýnka, který je Babišovou pravou rukou, souhlasili i členové KDU-ČSL, kteří se ještě před nedávnem přijetí zákona bránili. Podle spekulací už Babiš chystá výběrové řízení pro svou firmu, která se bude o EET starat v oblasti IT, takže se nedá vyloučit, že je v přijetí zákona i osobní zájem ministra financí. Jak si jinak vysvětlit touhu po systému, který je pro drobné podnikatele drahý a nefunguje ani v Chorvatsku, které je nám v jeho případě dáváno za vzor.

Jediným negativem tak pro vicepremiéra zůstalo rozhodnutí Rady ČT, která smetla ze stolu stížnost Babišova Agrofertu na Reportéry ČT. Společnosti se nelíbilo, že ve čtyřech reportážích se novináři snažili zjistit, jak zemědělský komplex funguje a do jaké míry využívá svého téměř monopolního postavení na našem trhu. Měla prý také manipulativně upozorňovat na Babišův střet zájmů. Rada dala jasně najevo, že v reportážích nikdy nezazněl názor, že by ministr financí jakkoliv porušoval zákon, nebo byly použity nějaké nepodložené informace. Podle Rady tak nešlo o účelové šíření zkreslených informací s cílem poškodit politika, ale spíše o uplatnění veřejné kontroly.

Sportovní terminologií tak Babiš ve středu vyhrál 2:1 a při prvních dvou zápasech utržil i velký finanční obnos od diváků.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner