Hnutí ANO propaguje slogan „Silné Česko“ a hovoří o smělých plánech do budoucna. V téže době se zhoršuje rozpočtová situace a loni na venkově zavřely další stovky malých prodejen. Do značné míry vlivem vládních zásahů v podobě EET a zvyšování minimální mzdy.
[ctete postid=“247892″ title=“Babiš hraje dvojí hru. Chce ochránit Česko? Především zájmy Agrofertu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-EP-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš představil volební slogan „Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně“. “ permalink=“https://forum24.cz/babis-hraje-dvoji-hru-chce-ochranit-cesko-predevsim-zajmy-agrofertu/“]247892[/ctete]
Je to osvědčená marketingová taktika. Čím méně se daří, tím hlasitěji je nutné hovořit o (údajných) úspěších vlády Andreje Babiše, a stále vytvářet představu, že bude líp. Pro mnohé však už ne, protože je semlela byrokracie a státní represe, která nemá po listopadu obdoby.
Ekonomika citelně brzdí, prudce rostou vládní výdaje a hrozivý dubnový schodek rozpočtu 29,7 miliardy korun pokračuje v nepříznivém trendu od počátku letošního roku. Tady už žádné čarování s čísly nepomůže. Dostáváme se k nejhorším výsledkům od ekonomické krize, což nastavuje skutečné zrcadlo kompetenci a manažerským kvalitám Babišovy vlády. Umocňují je časté výměny ministrů metodou pokus-omyl.
Nepříznivý trend
Se sloganem „Silné Česko“ nekoresponduje ani situace na venkově, kde vládní zásahy a regulace devastují drobné podnikání. V roce 2018 pokračoval úpadek venkovského maloobchodu, kde podle agentury Nielsen zavřelo dalších 513 malých prodejen. Je alarmující, že z tohoto počtu skončilo 465 obchůdků (90 procent) vedených na živnostenské oprávnění.
Pokračuje tak nepříznivý trend z roku 2017, kdy byl maloobchod v březnu zařazen do systému EET. Tehdy skončilo 1082 venkovských prodejen s potravinami a smíšeným zbožím. I v tomto případě se jedná hlavně o malé provozovny do velikosti 50 metrů čtverečních.
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
K úbytku malých venkovských prodejen docházelo i předtím, ale nájezd nové byrokracie v kombinaci se skokovým zvyšováním minimální mzdy tento trend značně urychlil. Během dvou let po zavedení EET tak ukončilo provoz jen na venkově celkem 1595 obchůdků, a tento počet jistě nebude konečný.
Negativní dopad EET
„EET měla negativní dopad na počty obchodníků na tradičním trhu. Na hypermarkety a supermarkety to zásadní vliv nemělo,“ přiznávali výzkumníci z agentury Nielsen už loni. Z jejich analýzy jasně vychází, komu tento nástroj, jehož avizovaný přínos dosud nikdo věrohodně neobhájil, nejvíce prospěl a komu uškodil.
Důvodů je jistě víc. Mezi ně patří mimo jiné růst cen energií a dlouhodobější trend vylidňování venkovských oblastí. Regulační vládní politika několika posledních let, zvyšující provozní a mzdové náklady, je však pro živnostníky poslední kapkou. Minimální mzda stoupla od ledna 2015 o rekordních 36 procent, což má vliv na růst odvodů i v nižších mzdových tarifech.
Zanikají pracovní příležitosti. Zavřené prodejny nechce nikdo pronajmout, protože se mnohde podnikání nevyplatí. Neblahý stav se týká hlavně obcí do tisíce obyvatel, kterých jsou ovšem u nás tři čtvrtiny z celkového počtu zhruba 6400 obcí a měst. Jelikož se totéž týká tisíců hospod, na které tvrdě dopadl i protikuřácký zákon, oslabuje tak místní společenský život. Postiženi jsou hlavně starší usedlíci, vesnice přestávají žít.
Juračkova asociace nepomůže
Příliš si nelze slibovat od Asociace českého tradičního obchodu vedené Zdeňkem Juračkou, která na tyto problémy rovněž upozorňuje. Zastupuje 33 maloobchodních řetězců a výrobců potravin, mimo jiné pekárnu PENAM ze skupiny Agrofert. Především tak hájí zájmy členů asociace, pro které jsou drobní venkovští prodejci nevítanou konkurencí.
Asociace zahrnuje sedm tisíc prodejen a 30 tisíc zaměstnanců, představujících čtvrtinu maloobchodního trhu s potravinami. Polovina z nich pracuje pro síť spotřebních obchodních družstev COOP, působící hlavně na venkově. V jejím čele stojí právě Juračka, a jemu je jistě bližší košile než kabát. Tedy expanze jeho řetězce.
Juračka je razantním stoupencem EET, podobně jako další zástupci podnikatelské obce napojení na vládu. Mezi ně patřili i současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a jeho předchůdkyně Marta Nováková.
[ctete postid=“247695″ title=“Benešová zná Babiše jako úspěšného podnikatele. V éře kauz Unipetrolu a Lovochemie“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-Benešová-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš vyzval nové ministry k mediální zdrženlivosti. Příliš pozdě. Ministryně “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-zna-babise-jako-uspesneho-podnikatele-v-ere-kauz-unipetrolu-a-lovochemie/“]247695[/ctete]
Juračka se dokonce zviditelnil kritikou Finanční správy, že prý provádí nedbale kontroly EET. Podle něj je dobře, když „ubývají prodejny podnikatelů, kteří se rozhodli, že se poctivým způsobem neuživí“. Tím jen opakuje nehoráznou mantru aparátu ANO, že s podnikáním kvůli EET skončili jen podvodníci.
Jiného názoru jsou drobní podnikatelé, z nichž většina zavedení EET nepodporuje. „Vláda mluví o podpoře venkova. Já jsem zavřel kvůli EET restauraci a ze stejných důvodů v okolních vesnicích zavřelo několik obchodů a restaurací, protože jejich provozovatelé řekli, že už do toho nebudou investovat peníze. Z malých obchodníků neznám nikoho, komu by EET přineslo něco pozitivního,“ říká Petr Stefanides, který už téměř třicet let provozuje prodejnu potravin v Obořišti na Příbramsku.
Dotace, dotace, dotace
Juračka se zařadil mezi podporovatele dotací do venkovského obchodu. To má být lék na požár zažehnutý předchozí vládou, u něhož sám asistoval. Podobně uvažuje současný ministr Havlíček, který ještě jako předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků rovněž lobboval za státní podporu podnikatelů v malých obcích.
Nakonec i Andrej Babiš už dříve vyzval obecní samosprávy, aby se samy ve větší míře ujaly těch služeb, které není schopen zajišťovat decimovaný soukromý sektor. Místo svobodného podnikání nabízí komunální socialismus. Místo aby stát snižoval administrativu a náklady práce, nejen na venkově, naopak je stále zvyšuje. Dnes už je to Babišův pomník.
Jaké je tedy „Silné Česko“ v podání hnutí ANO? Silná byrokracie, silný dohled státu, silná dotační politika a podpora silných firem na úkor slabších. To už tady jednou bylo, ale jak vidno, mnozí nezapomněli.