Babišův poskok Pelikán už řídí justici

Eric Drooker

Nově jmenovaný ministr spravedlnosti Robert Pelikán přinese do vlády nový rozměr. Do rezortu, který je pro Andreje Babiše velmi důležitý, totiž usedá muž, jenž svou loajalitou k vůdci může směle konkurovat Jaroslavu Faltýnkovi s Radmilou Kleslovou. I sama odvolaná ministryně Válková přiznává, že Pelikán bude šéfa ANO poslouchat určitě víc než ona.

Přestože si Pelikán neprošel Agrofertem, okouzlil Babiše natolik, že mu věnoval post ministra. Je to však spíš obchod, protože nový ministr jistě nedostane nic zadarmo. Už když byl přesunut z ministerstva financí na spravedlnost, chodil Babišovi podávat hlášení o stavu české justice a tím si chystal půdu pro své povýšení. S takovým zdrojem už nebylo pro Lidové noviny těžké mediálně popravit Helenu Válkovou a do jejího křesla nainstalovat její prvního náměstka.

Pelikán se nechal slyšet, že zamezí únikům informací z jeho úřadu do novin. Dokonce tvrdí, že je na to alergický. Není divu, když sám moc dobře ví, co dokáže Babišova mediální skupina a že by se jednou mohl stát jejím dalším cílem. A to by se mu v nastartované kariéře určitě nehodilo. V pětatřiceti letech, bez zkušeností ve „velké politice“, bez ostruh získaných po letech advokacie je najednou ministrem. Přitom ještě před pár lety psal blogy, ve kterých Miroslava Kalouska absurdně obviňoval z krádeží miliard, aniž by se opíral o jakýkoliv fakt. Prostě měl tu potřebu se vyjádřit a nevadilo mu, přes jeho vzdělání, že takové obvinění by měl podepřít nějakým důkazem. Když si u Babiše ale připsal body za svůj úspěšný tlak, který vyústil v nezvolení soudce Sváčka do funkce místopředsedy Vrchního soudu v Praze, bylo o hvězdné kariéře definitivně rozhodnuto.

Doteď jezdil Pelikán na kole a věnoval se józe. Nyní má řešit zákon o státním zastupitelství a vyrovnat se s nároky soudců. K tomu ale musí stihnout vše konzultovat s Andrejem Babišem, aby nedopadl jako Válková, která doplatila na to, že má svou jasnou ideu, kam má justice směřovat. K výčtu povinností mu zřejmě přibude i nonstop konverzace s Martinem Shabu z Lidových novin, který má od ministra financí právo odstřelovat ministry.

Do dalších voleb má ANO nového kluka z plakátu a na sněm, který by měl proběhnout za dva roky, zaručený hlas, který posvětí všechno, co si Babiš bude přát. Na ministra spravedlnosti je to málo, ale vícepremiér má aspoň další jistotu, že jeho plán na ovládnutí všeho má zase blíž k naplnění. Akce Povedu stát jako „svou“ firmu, úspěšně pokračuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]