
Stanislav Berkovec mezi poslanci ANO FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Poslanec ANO Stanislav Berkovec si nedá pokoj a pokračuje v rozmazávání své kauzičky kolem údajného příspěvku senátorky Miroslavy Němcové na síti X. Ten, pokud je známo, nikdo kromě Rusů neviděl a ruská propaganda Němcovou označuje jako „podlou krysu“. Pan Berkovec ale pocítil potřebu zpochybnit důvěryhodnost senátorky a rozvíjí dál pozoruhodné teorie.
„Jsem zde poměrně nový, tak se ptám zkušených ‚Twitrařů‘. Jak mohla paní senátorka Němcová na účtu paní senátorky Němcové napsat falešný příspěvek?“ podivil se na síti X Berkovec 2. února.
Tento výrok vzbudil jistý úžas, protože to, co nakonec všichni viděli, nebyl tweet sám o sobě, ale printscreen čehosi. Někdo hned záhy vyrobil podobný příspěvek imitující účet poslance Berkovce s poněkud kompromitujícím sdělením. V době, kdy AI dokáže vyrobit celá falešná videa o událostech, které se nikdy nestaly, by měl být „předseda podvýboru pro média a svobodu slova“ poněkud obezřetnější.
Předseda podvýboru ale zabrušuje dál, abychom použili nesmrtelný pojem Radka Kotena (SPD). Pro Parlamentní listy 4. února odpovídal na otázku, jestli tedy věří, nebo nevěří, že šlo o podvrh.
„Ani jedno, ani druhé. Ten post, či jeho screenshot, ale někdo musel vytvořit a mě zajímá hlavně to, jak například takový pan Fiala může vědět, že ho nevytvořila paní Němcová. Pokud totiž tvrdí, že ví, kdo ho nevytvořil, tak, poměrně logicky, musí vědět, kdo ho vytvořil. Zajímalo by mě, proč to nezveřejní… Pokud vycházím z předpokladu, že paní Němcová má přístup k Photoshopu, či obdobným programům, tak je klidně možné, že si ten falešný post vyrobila sama, a je také možné, že o falešný post vůbec nejde. Když tedy pan Fiala tvrdí, že paní Němcová autorkou stoprocentně není, tak buď má paní senátorku 24 hodin denně pod dohledem, což ovšem můžeme takřka vyloučit, anebo zná autora skutečného.“
Je to ohromující logika. Když Petr Fiala s jistotou ví, že to nenapsala, tak „logicky, musí vědět, kdo ho vytvořil“. Nemusí, to by mělo jako cvičení z logiky zvládnout dítě na konci základky. Nepochybně to ale závisí i na tom, jestli věříme více Miroslavě Němcové, nebo Dmitriji Medveděvovi.
Ta důvěra, to není jednoduchá věc, není. Podívejme se třeba na takového Andreje Babiše. Ten občas tvrdí něco, co nemá oporu v realitě, což má pro něj nemilé následky.
Pražský krajský soud v roce 2022 rozhodl, že se Babiš musí omluvit Janě Filipové za výroky, že demonstranti na protestech v roce 2018 byli zaplaceni. Musel se omluvit za zveřejnění nepravdivého příspěvku na sociálních sítích, který zasahoval do osobnostních práv Pavly Holcové. V roce 2023 Nejvyšší soud rozhodl, že se Babiš musí omluvit Miroslavu Kalouskovi za nepravdivé výroky, že Kalousek „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Taky se přiznal, že lhal, když tvrdil, že neví, kdo vlastní farmu Čapí hnízdo.
Kontrolní otázka. Pan Berkovec Andreji Babišovi pořád ještě něco věří?
Nejspíš ano, když je v ANO. Zřejmě víc než našim tajným službám, když v citovaném rozhovoru dál rozvádí, kdo by mohl mít ještě zájem obrázek vypadající jako tweet vytvořit, a jeho podezření padá i na naše rozvědky.
„Co třeba proto, aby vytvořily důvodovou zprávu pro nutnost zavedení cenzury? Anebo proto, aby nachytaly Rusy a vyprovokovaly je k reakci, která ovšem opět vytvoří důvodovou zprávu pro zavedení cenzury? Těch důvodů může být celá řada,“ fantazíruje pan poslanec. Ztracený talent, mohl by své nápady nějak literárně zpracovat.
Když už kroužíme kolem ruských záležitostí, máme tu ještě jednu zajímavost. Berkovec se v březnu 2014 spolu s poslancem Milanem Šarapatkou (Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury) a exposlancem Miloslavem Souškem (Strana práv občanů Zemanovci) zúčastnil jako pozorovatel takzvaného referenda o odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho připojení k Rusku.
„Zprávu o jejich návštěvě ve volební místnosti ve městě Sudaku, ve které chválili průběh referenda, vydala agentura Krymskij vektor. Jejich cestu financovala organizace Euroasijská pozorovatelna demokracie a voleb. Dodatečně vyšlo najevo, že za ní stojí belgický pravicový aktivista Luc Michel a že se zabývá nabízením monitoringu voleb nedemokratickým režimům,“ píše Berkovcovo heslo na české Wikipedii.
Soudný člověk by se takové frašky inscenované ruským režimem neúčastnil. Od zákonodárce (!) útvaru Andreje Babiše ale nejspíš nemáme mít moc velké očekávání ohledně logického a kritického myšlení. Podvýboru pro média a svobodu slova samozřejmě přejeme hodně štěstí.