Babišův poslanec odchází z hnutí a promluvil. Zažil jsem nepříjemné názorové veletoče, členové ANO jsou hluboce loajální

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Předseda vlády Andrej Babiš přichází o členy svého hnutí ANO. Znovu kandidovat odmítla podnikatelská trojka poslanců – Pavel Juříček, Jiří Bláha i Pavel Staněk. Poslední z nich promluvil pro CNN Prima News o vnitrostranickém fungování a o svém rozčarování z toho, jak Babišovo hnutí funguje.

Poslanec hnutí ANO a zastupitel v Brně Pavel Staněk pro CNN Prima News popsal, proč vystřízlivěl z fungování ve vrcholové politice a jakým způsobem členy poslaneckého klubu řídí jejich šéf Andrej Babiš.

„Je to hnutí jednoho muže a Andrej Babiš to i nahlas říká. Koneckonců zrušení brněnských buněk bylo přesně v tomto pojetí, že mu nikdo nebude kazit práci, kterou on pro hnutí a republiku vykonal,“ řekl v rozhovoru.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Na tuto přílišnou loajalitu navazovaly další problémy, kterých si Staněk všiml. „Mohu vám říct, že jsem v rámci jednoho dne zažil nepříjemné názorové veletoče. V klubu dojde na indikativní hlasování, dozvíte se, že je například 69 poslanců pro. Za půl hodiny se na jednání přihlásí premiér a po konci jednání klubu je druhé hlasování a zjistíte, že se poměr obrátil,“ popsal Staněk. Vedení strany prý poslance, kteří hlasovali nepohodlně, „opraví“, že špatně pochopili princip, že tak se politika nedělá a ať hlasují jinak.

Poslanec Staněk si ale také stěžoval na nevyužívání jeho odbornosti, kvůli kterému se dostal do názorového střetu. „Když se člověk stane poslancem, neočekává se, že využije svou odbornost. Pořád se cítím odborníkem na IT, ale nemám možnost se k této oblasti jakkoliv vyjadřovat,“ popsal a odkázal se na podle svých slov nepříjemnou debatu s paní ministryní Schillerovou. „Můj odborný názor nebyl vůbec podstatný. Politici mají jen hlasovat a účastnit se zákonodárné mašinérie.“

Hlavními kritérii poslance hnutí ANO není odborná práce, ale účast na hlasování a počet vystoupení. Jednání poslaneckého klubu bývají někdy bouřlivá. „Další z takových střípků, který mě přesvědčil, že se nechci do hnutí ANO vracet, bylo vyjádření jednoho místopředsedy, který ve chvíli, kdy bylo do debaty přihlášeno ještě asi 15 kolegů, řekl, ať pokračujeme, že máme ještě asi hodinu a půl, a oni si potom sednou a řeknou, jak to bude. Tam jsem zavnímal, že není důležitý většinový názor klubu, ale většinový názor vedení hnutí,“ poznamenal v rozhovoru Staněk.

Hnutí ANO podle něj není pravicové. „Je v tom negativním slova smyslu populistické a já se v něm nevidím. Pravicovost a liberálnost se vytratila. Ale i ODS se posunula a je svým způsobem sociální stranou. Celá politika se směřuje výrazně doleva,“ míní poslanec. Andrej Babiš je podle něj úspěšný podnikatel, který však ne vždy používal ortodoxní metody, a jeho slabinou je snaha o kritizovaný mikromanagement, tedy cílené řízení konkrétních lidí.