Babišův právník náhle mlží ohledně výroků o zkorumpované Transparency

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Facebook/Andrej Babiš)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Facebook/Andrej Babiš

Řeči Andreje Babiše o tom, jak je organizace Transparency International zkorumpovaná, se dnes dostaly před soud. A najednou je tu velké mlžení, jak to premiér myslel.

Babišův advokát Jiří Urbánek nyní tvrdí, že Babiš  připouští, že jeho kritika Transparency International (TI) je ostrá, ale své výtky pokládá za přiměřené. Na Babiše podala TI žalobu na ochranu dobré pověsti. Babiš organizaci opakovaně označil za zkorumpovanou. Podle právníka tím mínil způsob jejího financování a netvrdil, že by se TI dopustila trestněprávního jednání.

„Organizace požaduje omluvu a také to, aby se Babiš napříště výroků o zkorumpovanosti zdržel. Premiéra zažalovala loni v červenci. Její ředitel David Ondráčka tehdy uvedl, že Babiš své slovní útoky stále stupňuje. Poukázal na premiérovo vyjádření v České televizi, kde v reakci na zprávy o výsledku evropského auditu jeho střetu zájmů nazval TI udavačskou neziskovkou.“ (ČTK)

Advokát Urbánek říká, že Babišovy výroky nebyly skutkovými tvrzeními, ale hodnotícími soudy, a Babiš prý jen v rámci politické debaty popsal, jak je TI financována – například od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. „Proto ji označuje za v tomto smyslu zkorumpovanou,“ sdělil právník. TI prý také vůči Babišovi používá ostrou rétoriku a označuje ho za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce. „Žalobkyně již překročila určitou hranici a přímo se podílí na politickém boji,“ říká Urbánek.

Babiš tady vypouští oblak ochranné barvy jako mořský hlavonožec v ohrožení. Pokud veřejnost slyší, že je někdo zkorumpovaný, je to jistě hodnotící soud, ovšem veřejnost si to pochopitelně vyloží jinak, než že jde jen o to, že někdo dostává peníze. Hned nás napadne, že tady bude někdo nejspíš morálně prohnilý, nečestný, prodejný a má nějaké temné zájmy. Poškozuje to něčí dobrou pověst? Poškozuje. Babiš by měl prokázat, že něco z toho, co TI tvrdí, není pravda. Tím se teď ovšem ohledně některých otázek zabývala policie a státní zástupci a Evropská komise. Zda Babiš postupuje jako predátor, to by nám nejlépe nejspíš řekli lidé, kteří s Agrofertem vstoupili do nějakých vztahů a nedopadlo to z jejich hlediska úplně dobře.

No a to pohrdání lidmi… slovník, jaký o některých lidech pan premiér používá, známe ze známých Šumanových nahrávek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]