Babišův prázdný apel, skončí jako kůl v plotě? Nepodpoří ho ani prezident Zeman

ČTK

Andrej Babiš zahajuje kampaň ANO | FOTO: ČTK

Andrej Babiš končí kampaň bombastickými slogany, že „vyčistí“ europarlament a tvrdě bude hájit zájmy Česka. Hnutí ANO však může kvůli jeho problémům se střetem zájmů skončit v izolaci. Premiér navíc nese velmi nelibě, že ho nepodpoří prezident Zeman.

FB Andrej Babiš

Tři týdny před evropskými volbami spustil konglomerát ANO hysterickou kampaň. Babiš chce „vyčistit“ Evropský parlament – nejlépe od těch poslanců, kteří se připojili k drtivé většině 434 hlasů, požadujících vyšetření jeho střetu zájmů a pozastavení dotací pro Agrofert. Odklání pozornost od vlastních problémů k zástupným tématům s dvojí kvalitou potravin. Navazuje na iniciativu „Vyměňte politiky“, tentokrát v Bruselu, ačkoli stále více lidí veřejně požaduje jeho výměnu.

Překvapilo mě to

Šéf ANO se však potýká i s jinými nesnázemi. V rozhovoru pro portál Novinky (22. 5. 2019) projevil nelibost, že prezident Zeman v evropských volbách podpoří ČSSD. Tento záměr už vyhlásil na březnovém sjezdu sociální demokracie, kde tím vyjádřil důvěru novému vedení, a nic na něm od té doby nezměnil.

„To mě překvapilo. ČSSD ho nepodpořila na prezidenta, my jsme ho podpořili. Vnímal jsem to spíš tak, že to řekl na jejich sjezdu, aby podpořil pana Hamáčka. Řekl jsem mu, že se mi to nelíbí. Jeho odpověď byla: No Andreji, kdybys mě pozval na tvůj sněm, tak bych vás asi taky podpořil,“ stěžuje si Babiš.

Z jeho reakce je cítit zatrpklost, že prezident Zeman neoplácí stejnou mincí, když jej hnutí ANO podpořilo před prezidentskými volbami, a jeho voliči tak významně přispěli k jeho zvolení. Nepochopil, že se s vděkem v politice nedá příliš počítat. U Zemana navíc patrně v osobní přízni rozhodují i takové malicherné detaily, jako kdo ho pozve na stranické rokování.

Prázdný apel

Babišův poslední facebookový apel k volební podpoře je jen dalším smutným dokladem povrchnosti neústrojně poskládaných myšlenek, ignorujících realitu.

„Všichni víme, že už víc než 10 let sedí v Evropském parlamentu za tradiční strany lidé, kteří nemakaj pro Česko. Proto jsme se stali popelnicí Evropy. Proto mají naši podnikatelé na evropském trhu stále překážky, proto se investuje do nesmyslných projektů. Musíme to změnit a udělat vše pro to, abychom pokračovali ve zvyšování důchodů a podpoře mladých rodin… Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně,“ vyzývá šéf ANO, který už šest let sedí ve vládě a jehož europoslanecký klub se kvůli názorovým neshodám rozpadl.

Rozporovat se dá každá jeho věta. Dvojí kvalitu potravin už dříve řešila Babišova vláda, ale nakonec podpořila kompromisní verzi Evropské komise. „Popelnici Evropy“ dělají z České republiky hlavně obří agrokoncerny v čele s Agrofertem, zaplavující domácí trh nekvalitními „šmakuládami“.

Kdo může za problémy podnikatelů?

Premiér žehrá na překážky podnikatelů na evropském trhu. Situace sice není zcela ideální, ale jaká je realita? Vývoz do zemí EU, který je tahounem domácí ekonomiky, loni opět vzrostl a tvoří dnes 84 procent veškerého exportu. Vývoz do mimoevropských oblastí zároveň klesá, navzdory hektickému úsilí prezidenta Zemana v Číně a Rusku. Loni dokonce poklesl export českého zboží do Asie o devět procent, což je i projevem slabé obchodní diplomacie státu.

Pokud mají podnikatelé problémy, tak především díky rostoucí státní byrokracii ordinované zejména ministry ANO. Pokud se podle premiéra investuje z evropských peněz do nesmyslných projektů, nemůže současně obhajovat vlastní projekt luxusní haciendy Čapí hnízdo nebo štědrou dotační podporu velkých firem.

Zcela absurdní je propojování evropských voleb se zvyšováním důchodů a podporou mladých rodin. To je plně v kompetenci členských států, i když evropské instituce doporučují české vládě přijmout důchodovou reformu, o čemž nechce ani slyšet.

Ochráníme Česko. S kým?

Marketéři ANO vsadili na závěrečné heslo, že důrazně a nekompromisně ochrání Česko. Zůstává však otázkou, s kým. Špatně zastírané problémy premiéra Babiše s trestním stíháním kvůli dotačnímu podvodu a se střetem zájmů se projevují i na evropské úrovni.

ČTK

Na tento problém upozornila už koncem loňského roku Právní služba Evropské komise, která českého premiéra obvinila ze střetu zájmů a porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro Agrofert. Evropské úřady holdingu pozastavily čerpání dotací do té doby, než se kauza vyjasní. Závěry auditu Babišových firem jsou již známy a konečný verdikt může po volbách významně ovlivnit manévrovací prostor hnutí ANO.

O tom, že pozice českého premiéra v unii není valná, svědčí odtažitý postoj šéfa liberální frakce Evropského parlamentu ALDE (jíž je dnes ANO součástí), Guye Verhofstadta, který jej donedávna obhajoval a jeho problémy bagatelizoval.

„Pokud Babiš bude chtít být v nové skupině, kterou formujeme s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, bude se muset plně řídit hodnocením Evropské komise,“ řekl Verhofstadt belgickému serveru Mondiaal Nieuws. Dává tím najevo, že pokud by závěry komise potvrdily porušení unijních zákonů, musel by je šéf ANO razantně vyřešit. Ten však žádný problém nepřipouští.

Kůl v plotě

Babišovy potíže se však netýkají jen možného střetu zájmů, nemluvě o hrozící obžalobě kvůli dotačnímu podvodu. Tvůrcům nové europarlamentní formace, i když není ještě stoprocentně jisté, zda vznikne, vadí dvojí tvář šéfa ANO. Jeho hnutí je součástí eurofederalistické frakce, která prosazuje úzkou integraci a posílení celoevropských orgánů, zatímco Babiš v domácí kampani prosazuje pravý opak. Chce Česko ochránit před podobnými záměry politiků, jaké mají Verhofstadt a Macron.

Doma může Babišovi tento oportunistický přístup ještě procházet, ale v Evropě s ním už zřejmě jeho dosavadní partneři ztrácejí trpělivost. Pokud by bylo ANO z nové frakce vyřazeno, jen stěží by uspělo jinde. Vyloučené je jeho připojení k Evropské lidové straně (EPP), nebo frakci evropských konzervativců (ACRE).

Může se tak snadno stát, že se z velkoústého ochránce českých národních zájmů, který vždy a všude hájí na prvním místě vlastní zájmy, stane jakešovský kůl v plotě s nulovým vlivem.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme