Babišův problém roste. O Pandora Papers bude jednat Evropský parlament

Eric Drooker

Kauza Pandora Papers, do které je zapleten i český premiér Andrej Babiš, bude ve středu tématem plenárního jednání Evropského parlamentu. Europoslanci si diskuzi zařadili na odpolední část programu. Na jednání EP od 18. do 21. října se bude dokonce přijímat usnesení.

Kauza se týká dalších vysoce postavených politiků včetně bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, jordánského krále Abdalláha II. či ruského prezidenta Vladimira Putina. Andrej Babiš si přes offshorové společnosti koupil nemovitosti na francouzské Riviéře v hodnotě 400 milionů.

Kromě Evropského parlamentu bude konkrétně Babiše řešit na mimořádné schůzi poslanecká sněmovna. Finančně analytický úřad (FAÚ), který by podle Investigace.cz mohl mít dokumenty k Babišově transakci od roku 2016, se nevyjádřil s odkazem na mlčenlivost. Úřad spadá pod ministerstvo financí vedené v posledních letech ministry za ANO.

Web Investigace.cz uvedl, že Babiš si v roce 2009 nechal pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně a diskrétně založit firmy s nastrčenými řediteli. Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů Kč). Poskytl tak sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu 16 luxusních francouzských nemovitostí včetně zámečku Bigaud, tvrdí novináři, podle nichž by mohlo jít o praní špinavých peněz. Babiš by měl podle serveru vysvětlit, proč si objednal založení složitého finančního schématu k zakrytí původu peněz.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články