Závěr z Evropského parlamentu: Babišovu střetu zájmů bude muset zamezit Babišova vláda

Ingeborg Grässle (www.eppgroup.eu)

Ingeborg Grässle | FOTO: www.eppgroup.eu

Problémy českého premiéra Andreje Babiše, probírané v posledních dnech v Evropském parlamentu, směřují podle zjištění deníku FORUM 24 k vážným důsledkům. Vlivná europoslankyně Ingeborg Grässleová, která je předsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, sdělila deníku FORUM 24, že se zástupci všech frakcí ve výboru shodli, že pravidla pro získávání dotací vrcholnými politiky členských států budou pro všechny státy stejná: Žádný z vrcholných státníků zemí EU nemůže pobírat evropské dotace.

„Vznikla dohoda napříč všemi skupinami, že bodem programu výboru pro rozpočtovou kontrolu bude implementace finančních regulací na úrovni národních států pod dohledem Evropské komise,“ sdělila deníku FORUM 24 Grässleová. Finanční regulace dotací má zamezit střetu zájmů.

Je tedy velmi pravděpodobné, že brzy vznikne kolem českého předsedy vlády další absurdní situace. Vláda Andreje Babiše se bude muset zabývat střetem zájmů Andreje Babiše a Evropská komise bude požadovat, aby vláda Andreje Babiše zabránila střetu zájmů Andreje Babiše.

Evropská unie reagovala na gigantický problém ve výši miliardových dotací pro holding Agrofert už před časem přijetím nové směrnice, která by měla od následujícího finančního období zabránit tomu, aby jakákoli firma, která má spojitost s vládním činitelem, získala evropské peníze.

Babiš sice na oko převedl Agrofert do svěřenského fondu, zástupci EU ovšem takové řešení nepovažují za adekvátní. Nově se navíc v europarlamentu řeší otázka, zda je Babiš ve skutečnosti konečným vlastníkem Agrofertu a holding ovládá.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského se může velmi jednoduše stát, že Evropská komise rozhodne o pozastavení dotací pro Agrofert do doby, než se věc vyšetří. Jinak by totiž český premiér musel firmu opravdu transparentně prodat, nebo odejít z politiky.

Bezzubý lex Babiš, který přijala poslanecká sněmovna, v České republice situaci vůbec nezlepšil, pouze znetransparentnil vlastnictví premiérova holdingu. Podle všech dostupných informací ale představitelé Evropské unie budou požadovat jasné a uvěřitelné řešení této bezprecedentní situace. Stručně řečeno: Česká ostuda na evropské úrovni pokračuje a bude pokračovat i nadále.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]