Babišův rumunský kolega z reportáže ZDF už jde do vězení

Šéf rumunských sociálních demokratů Liviu Dragnea (realitateateleormaneana.ro)

Šéf rumunských sociálních demokratů Liviu Dragnea | FOTO: realitateateleormaneana.ro

Liviu Dragnea, předseda rumunské vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD), musí okamžitě do vězení. Poslal ho tam rumunský nejvyšší soud, když Dragneovi potvrdil prvoinstanční trest odnětí svobody na tři a půl roku. Soud považuje za prokázané, že Dragnea naváděl úředníky, aby zneužívali svých pravomocí. Rozsudek je pravomocný a Dragnea se má hlásit ve vězení do 24 hodin. Dragnea se trestu vyhýbal od loňského léta, kdy jej nad ním vynesl již zmíněný soud první instance.

Dragnea je vedle Andreje Babiše a Viktora Orbána třetím z vysokých politiků, o nichž pojednává dokumentární film německé televize ZDF mapující zpronevěřování dotací z fondů EU a zneužívání těchto prostředků k oslabování právního státu. Odsoudit Dragneua s konečnou platností bylo o to obtížnější, že dotyčný korupčník a jeho kolegové z vládnoucí strany zneužívali svých postavení k maření vyšetřování. Například sekci prokuratury pro potírání korupce přiškrtili finance a snížili počet jejích pracovníků.

Dragnea spolu s předsednickou funkcí ve straně současně zastává i funkci předsedy dolní komory parlamentu a je de facto nejmocnějším mužem v Rumunsku. Kvůli rozsudku v případu volebních podvodů mu soud v roce 2016 zabránil stát se premiérem. To by měl soud v České republice v případě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše těžší, neboť jak už předeslal Miloš Zeman, Babiše by držel u moci i po jeho případném odsouzení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]