Babišův šéfredaktor se bojí, že by Kellner mohl určovat, kdo bude vládnout Česku

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin (ČTK)

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin | FOTO: ČTK

Dlouho to tu nebylo, ale tentokrát se na titulní straně Babišových Lidových novin ozval István Léko, sám šéfredaktor listu. Nevedlo jej k tomu nic menšího než to, že PPF Petra Kellnera kupuje Novu. Asi ani sám neví, co to znamená pro jeho dlouholetého kamaráda a majitele Andreje Babiše, zato však ví, k čemu v naší zemi oligarchové média používají.

Lidové noviny zařadily zprávu o Kellnerovi na titulní stranu, poměrně obšírně se koupi Novy věnuje i MF DNES ze stejného vydavatelsví z holdingu Agrofert. Je zajímavé, že obě média se nikdy takto zásadně nevěnovala další problematice médií, například když Babiš k Mafře přidal také vydavatelství Bauer Media, aby tím získal zejména PR prostor pro své vlastní firmy od reprodukčních klinik po obchod s podprsenkami.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V Lékově komentáři v Lidovkách se dočteme, že nejbohatší Čech má „kromě ekonomické moci logicky i značný vliv na politiku“. To je sice pravda, pikantní ovšem je, že Léko asi zapomněl, kdo další je v Česku bohatý, vlastní média a má vliv na politiku z pozice předsedy vlády. Snad příště.

Léko dále píše: „Majitel PPF zřejmě zjistil, že pro svět či pro Evropu je příliš malý, jenže po koupi TV Nova se stává příliš velkým pro tento stát. Až natolik, že když bude chtít, může určit, kdo bude prezidentem i premiérem. Když bude chtít.“

Tyto věty stojí za rozbor. Ano, je pravda, že Nova může být rozhodujícím médiem při tvorbě veřejného mínění, a to zejména díky stále se držící sledovanosti a jasné cílové skupině. To ostatně ví i Babiš, kterému televize dlouhodobě nadržuje. A šéfredaktor politikem vlastněných novin také ví, že média se kupují kvůli ovlivňování politiky a kvůli tomu, aby jejich majitel mohl určit, kdo bude premiérem nebo prezidentem. Když bude chtít. Takový Andrej Babiš tak moc chtěl, až z toho skončil ve Strakově akademii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]