Babišův server iDNES šíří ruskou propagandu a konspirace

Eric Drooker

Jeden z nejsilnějších zpravodajských serverů v České republice iDNES.cz, který patří skrze svěřenské fondy premiérovi Andreji Babišovi, se zjevně rozhodl zařadit se k Parlamentním listům a po vzoru sesterských novin MF DNES šířit názory konspirátorů a ruské propagandy. Vyniká v tom redaktor Ladislav Henek, který v rámci prémiového obsahu publikoval rozhovor s miláčkem prokremelských webů Jaroslavem Baštou. I jeho další texty ale stojí za povšimnutí a hlavně za úvahu o tom, proč to pan Henek vlastně dělá.

Konspirátor Bašta v rozhovoru útočí na demokrata Joea Bidena. A to hlavní tvrzení spočívá v jediném: Rusko neovlivňovalo americké volby ve prospěch Donalda Trumpa, ale Ukrajina ve prospěch Hillary Clintonové. Pokud máte pocit, že takové tvrzení pochází pravděpodobně z Aeronetu, je to sice také možné, skutečnost je ale taková, že takto nehorázné lži šíří web předsedy vlády.

Ale pan Henek tak obecně publikuje perly. V den výročí útoku 11. září mu vyšel text s titulkem „Hrozba jménem euroislám: potenciálně větší katastrofa než 11. září“. Píše se v něm například: „Někteří aktivisté s jednotlivými muslimskými odpadlíky se snaží vytvořit v Evropě jakousi karikaturu islámu, cosi jako euroislám. Ten se vyznačuje tím, že všechna ustanovení Koránu, která se aktivistům nehodí do jejich ultralevé ideologie, prostě buď ignorují, nebo je překroutí do opaku. Zatím se jim to moc nedaří, ale jejich záměr nachází sluch u jednotlivých europolitiků, což znamená, že jestliže se za ně postaví politici jednotlivých zemí, nebo dokonce i Evropská unie, mohou zaznamenat místně jisté úspěchy.“ A ano, máte správný dojem, pan Henek predikuje apokalypsu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

O pár týdnů dříve, 3. srpna, Henek zase světu sdělil, že v Německu není svoboda slova. Alespoň to tvrdí článek „S náhubkem politické korektnosti: Němci se bojí mluvit svobodně“. A obsáhlý rozhovor udělal také s další proruskou propagandistkou – s Jelenou Bondarenkovou, která říká, že Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale Američanům.

Za redakci je odpovědný šéfredaktor, za šéfredaktora vydavatel. Tím je předseda vlády České republiky. Stejně jako vybral do MF DNES Jaroslava Plesla, do Lidových novin Istvána Léka, tak na iDNES.cz Naděždu Petrovou, která dává prostor lžím a proruským konspiracím. Je to nehoráznost úplně stejného kalibru, jako když prezident země legitimizuje Parlamentní listy nebo Jaromíra Soukupa. A horší je v tom, že iDNES.cz ještě stále řada lidí považuje za normální zpravodajský web. Bohužel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články