Babišův slavný status o Ondráčkovi nepsal Prchal, ale zřejmě Marek Hanč

Tým poradců Andreje Babiše. Bývalý píárista Pavla Béma a ODS Marek Hanč stojí zcela vpravo v kožené bundě.  (Facebook)

Tým poradců Andreje Babiše. Bývalý píárista Pavla Béma a ODS Marek Hanč stojí zcela vpravo v kožené bundě. | FOTO: Facebook

Novináři a analytici se přou o to, kdo psal slavný facebookový příspěvek, v němž Andrej Babiš pod hrozbou masových demonstrací začal předstírat, že byl vždy proti zvolení esenbácké mlátičky Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS.

To, že Babiš nepíše příspěvky na sociální sítě sám, je známou skutečností, kterou potvrdila sama jeho mluvčí Kubovičová s prostomyslným vysvětlením, že pan Babiš neumí psát na počítači. I kdyby to ale uměl, nemohl by nikdy fyzicky zvládnout vyprodukovat ten mocný a nekonečný proud zpráv plný lásky k lidem, k národu a ke státu, který mu doslova kvete pod rukama.

Většinu příspěvků podle Kubovičové píše marketingový expert Marek Prchal. Je to on, kdo vynalezl Babišovo okřídlené oslovení „čau lidi“ a zásobuje premiérův facebookový profil fotkami dětí, zvířátek a šťastných babiček. Prchal je ale také známý jednou drobností. Ačkoli rozumí marketingu, tak zároveň nemá téměř žádné ponětí o praktickém politickém a parlamentním provozu.

Zdeněk Ondráček jako příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během tzv. Palachova týdne v lednu roku 1989. (Reprofoto: Česká televize)

Politickou kompetenci má jiný člen Babišova marketingového týmu. Je jím Marek Hanč, který dlouhodobě pracoval pro Občanskou demokratickou stranu a konkrétně se podílel na tvorbě pozitivního veřejného obrazu někdejšího pražského primátora Pavla Béma. Formulace, které Babiš uvádí ve svém neuvěřitelném příspěvku na téma „vždycky jsem byl proti Ondráčkovi“, neodpovídají Prchalovu rukopisu. Za pravého autora je považován spíše Marek Hanč.

Znalci v diskuzích zejména uvádějí, že taková míra cynismu, prolhanosti a drzosti není vlastní Prchalovi, nýbrž právě Hančovi.

Marketingový tým Andreje Babiše není pouze servisním aparátem, nýbrž nahrazuje ve značné míře institucionální struktury stranického vedení, které bývá v demokratických stranách sestavené z volených členů strany. Technokratický a cynický přístup v hnutí ANO vede k tomu, že manažerský aparát má zásadně vyšší moc než volení funkcionáři a podílí se i na zásadních politických poselstvích šéfa.

Babišův příspěvek z nedělního večera je šokující tím, že v něm předseda vlády v demisi podrazil komunistickou stranu, s níž vyjednává o důvěře pro svou menšinovou vládu. Že se to stalo pod dojmem narůstající masové nespokojenosti a pod hrozbou demonstrací, je evidentní. Zdeněk Ondráček byl do komise pro kontrolu GIBS zvolen mnoha poslanci hnutí ANO a je zcela absurdní si myslet, že to nedostali za úkol. V hnutí ANO se kandidáti dostávají na kandidátky do zákonodárných sborů na základě rozhodnutí předsedy Babiše. Nejde tudíž o politiky v pravém slova smyslu, kteří vyrůstají zespodu ze stranických buněk, nýbrž o herce, kteří prošli úspěšně castingem. Nejsou to autonomní poslanci, kteří hlasují podle svého názoru, nýbrž plní rozkazy.

Je evidentní, že to byl Babiš, kdo přiměl své poslance, aby hlasovali pro Ondráčka. A je to nyní Babiš, kdo v textu, který mu napsal jeho poradce, lže veřejnosti o svém trvalém nesouhlasu s Ondráčkem.

Zde je ukázka z facebookového příspěvku Andreje Babiše, který mu napsal jeho poradce proto, aby utlumil rozhořčení veřejnosti, že obchoduje s komunisty a že jim v době 70. výročí komunistického puče umetá opět cestu ke vlivu a k moci. Typická je snaha vykoupat ve svém vlastním průšvihu zástupce demokratických stran. Proč tam neseděl sám a nebránil Ondráčkovi v nástupu do funkce vlastním hlasovacím právem, to již nevysvětluje:

Andrej Babiš (Marek Hanč): V komisi pro kontrolu GIBS sedí zástupci téměř všech parlamentních stran. Je důležité, že tam nebude sedět Zdeněk Ondráček sám a komise naštěstí rozhoduje ve většině. Je tam i Mikuláš Ferjenčík za Piráty, jsou tam naši, jsou tam sociální demokrati, většina stran tam má své zástupce. Volil se už jen předseda této komise. No a dohodou VŠECH stran ve sněmovně připadla pozice předsedy na KSČM. Ti nominovali Zdeňka Ondráčka. Byli jsme, jak víte, proti. Opakovaně. Třikrát nebyl zvolen. Žádali jsme je, ať nominují jiného kandidáta. Vyzývali jsme je. Nevyhověli nám.

Hlasování proběhlo v pátek. Když jsme to ráno na klubu debatovali, bylo vidět, že zhruba polovina našich pro Ondráčka hlasovat nebude. Polovina znamená 33 poslanců. Ve sněmovně bylo přítomno 30 poslanců za SPD a KSČM. S našimi by tedy dali dohromady nějakých 63 hlasů. A to by Ondráčkovi ke zvolení nestačilo. Takže je jasné, že byl zvolen i hlasy takzvaného “Demokratického bloku.”

Poznámka na závěr: Tento status Andreje Babiše musel v neděli pozdě odpoledne vznikat ve značném spěchu, protože premiérovu aparátu se ani nepodařilo rychle aktivizovat kontingent falešných profilů, které bezprostředně vyjadřují obdiv lidu ke svému vůdci. Místo toho mu témeř okamžitě desítky lidí ostře vynadaly.

Podpořte nás a předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner