Nový rok začal pro Andreje Babiše smolně. Nejprve vyšlo najevo, že je vyšetřován kvůli podezření z daňových úniků. Vzápětí předvedl další ze svých názorových obratů a zrušil udavačský web k EET, o kterém prokazatelně lhal. Vzápětí však ujišťuje, že udávat se bude dál. Problémy přehazuje na ostatní a novinářům posílá SMS, ke kterým se nehlásí.
[ctete]92564[/ctete]
Krátil Babiš daně?
První letošní Babišova nepříjemnost nastala zjištěním, že hospodářská kriminálka vyšetřuje, zda se nedopustil trestného činu krácení daní. V roce 2012 nakoupil za tři miliardy korun jednokorunové dluhopisy Agrofertu. Zřejmě využil mezery v zákoně, umožňující tehdy tímto způsobem fyzickým osobám atraktivnější nákup státních dluhopisů, u kterých se nemusely danit úroky.
Dnes majitel Agrofertu vlastní tyto dluhopisy za 1,5 miliardy korun a ročně si tak přijde na 90 milionů, přičemž jen loni na daních ušetřil 13,5 milionu. Bude muset prokázat, zda všechny okolnosti nákupu proběhly v souladu se zákonem a jestli k němu použil vlastní úspory. Jinak by spáchal trestný čin.
Minimálně však zůstane pachuť, že ministr financí, který šlape živnostníkům na krk kvůli každé koruně, sám vyhledává každou skulinu, aby daně platit nemusel.
Dílo vstřícného úředníka
Další problém nastal kolem udavačského webu provázejícího start EET. Šéf hnutí ANO znovu předvedl, že pokud se dostane do úzkých, nepomůže mu ani armáda výtečně placených marketingových mágů, kteří linkují každý jeho krok. Vykrucuje se, zamotává se do lží a polopravd a pokaždé si najde obětního beránka, protože on sám chyby nedělá. Vždy mu někdo něco zlovolně podstrčí, spáchá nepravost za jeho zády, nebo ho dokonce sprostě podrazí.
Tentokrát je v roli sabotéra úředník, který bez vědomí ministra financí vymyslel a spustil anonymní udavačský web na daňovém portálu Finanční správy. Aspoň tak znělo vysvětlení strážce státní kasy, který z EET učinil svoji vlajkovou loď a měl by ji znát do posledního nýtu.
Kritici webu od samého počátku upozorňovali na to, že tento nástroj může být zneužíván v konkurenčním boji nebo k vyřizování osobních účtů. Ministerstvo financí tyto výhrady dosud odráželo. Přitom šéf hnutí ANO si opakovaně stěžuje, že na něj neustále někdo podává anonymní trestní oznámení, a to i v Bruselu na Úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
O tom, že udávání je u nás skutečně oblíbená kratochvíle, svědčí přes 2300 nahlášení během prvního měsíce provozu EET. Z toho dvě třetiny přes web, který ve specifickém vzorku populace získával na popularitě.
„Já jsem nevěděl, že ten web vznikl. Já jsem se o tom dozvěděl z Twitteru před Vánoci,“ reagoval Babiš na otázku v pořadu 90´ České televize (4. 1. 2017), zda věděl o jeho existenci. „My jsme nechtěli vyzývat lidi, aby udávali. Úředník viděl, že tam chodí různá oznámení, tak byl vstřícný a udělal nějaký formulář. Ten úředník asi nedomyslel tu reakci veřejnosti.“
Tu SMS jsem nepsal já
Finanční správa přitom už v říjnu před spuštěním webu sdělovala zcela jasně: „Možnost zkontrolovat si vydanou účtenku nebo nahlásit její nevydání by měla být funkční od 1. prosince. Podle zákona má totiž podnikatel povinnost vydat účtenku. Jestliže ji nevydá, jedná protizákonně a zákazník má tak možnost obrátit se na Finanční správu.“
Minimálně od té doby se o webu hojně psalo, a pokud by se tato informace k šéfovi hnutí ANO nedostala dříve, svědčilo by to o fatálně špatné práci jeho mediální a marketingové sekce a dalších poradců, kterými je obklopen.
O tom, že ministr financí fabuluje, svědčí i jeho textová zpráva, kterou poslal redaktorovi Blesku (8. 12. 2016). Reagoval v ní na dotaz, co říká na počet anonymních udání. „To číslo mě nijak neznepokojuje ani nepřekvapuje. Finanční správa zavedla formulář pro oznamování porušování zákona o EET, protože by tato podání na FS chodila různými kanály, jako jsou e-maily, stížnosti atd. Když dáte do poměru počet vydaných účtenek, kterých je k dnešnímu dni více než 19 milionů, oproti 700 upozorněním od občanů, jde o zanedbatelné číslo,“ bagatelizoval tehdy.
O měsíc později už pod tlakem okolí uznal, že udavačský web je jeho slovy „kravina“.
V rozhovoru pro Blesk (7. 1. 2017) se však bránil tomu, že by lhal. Dokonce se distancoval od inkriminované textové zprávy, kterou prý jen přeposlal. „Já jsem si to ani neuvědomil, určitě to byla nějaká SMS přeposlaná z Finanční správy, určitě jsem ji ani já nepsal. Takže mi nepodsouvejte, že já lžu, na to jsem alergický. Já nelžu!“
Státní komfort pro udavače
Babiš zdůraznil, že web zrušil navzdory odporu Finanční správy. „Samozřejmě jim to ulehčuje práci, jako že to mají v jedné formě. Finanční správa chtěla poskytnout nějaký komfort, ale vyznělo to velice špatně.“
Vzápětí ovšem ujistil čtenáře, že s koncem webu udání na EET chodit nepřestanou, protože chodily i bez formuláře. „Lidi udávali a udávat budou,“ dodal otevřeně.
Zrušením kontroverzního webu se šéf hnutí ANO rozhodl zbavit až příliš křiklavého klacku, který na EET oprávněně používali oponenti. Zejména však proto, aby odvedl pozornost od obludné podstaty samotného a v západní Evropě nevídaného projektu, který drtivé většině poctivých podnikatelů přinese jen zvýšené náklady, administrativu a riziko zneužití dat. Nemluvě o těch, které zlikviduje.
Dokonce ani není jisté, jestli tento podivně servírovaný úkrok není jen dalším matením veřejnosti, a vlastní podstata udávání v systému EET coby „veřejné kontroly“, o níž hovoří Finanční správa, zůstane nedotčena. Aspoň si to myslí zakladatel portálu HlídačEET Michal Bláha, podle kterého se příliš mnoho nezmění.
„Trošku méně průhledné pro novináře i veřejnost je, že tam stále jeden formulář zůstává. Formulář, ve kterém si můžete zkontrolovat, jestli máte platnou účtenku, nebo ne. A když se kouknete, jaké informace finanční správa v tomto formuláři sbírá, tak jsou totožné jako v tom bonzovacím formuláři, takže ten druhý formulář funguje naprosto stejným způsobem,“ prohlašuje Bláha na adresu portálu Finanční správy.
Ano, udávalo se a udávat se bude dál.
[ctete]87297[/ctete]