Belgický europoslanec Bart Staes se exkluzivně pro deník FORUM 24 vyjádřil k pondělnímu jednání Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP, který bude už za pár hodin řešit střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Staes i jeho kolegové budou od eurokomisaře Günthera Oettingera žádat co nejvíce informací o tom, k čemu v této otázce Evropská komise došla.

„Budeme chtít slyšet hlavní závěry, ke kterým Evropská komise došla při vyšetřování, které probíhalo na půdě České republiky,“ uvedl Staes. Je podle něj zásadní, aby občané tyto závěry znali před konáním evropských voleb.

„Samozřejmě že to nejdůležitější rozhodnutí vždy vyplývá od českých voličů, ale je nutné, aby znali všechna fakta o panu Babišovi. Češti voliči si zaslouží vědět, koho vlastně volí,“ řekl deníku FORUM 24 Staes.

Výbor pro rozpočtovou kontrolu EP, který řídí německá europoslankyně Ingeborg Grässleová, bude dnes za zavřenými dveřmi řešit konflikt zájmů českého premiéra. Na zasedání ve Štrasburku dorazí komisař Oettinger. Někteří europoslanci totiž dlouhodobě vyjadřují nespokojenost z toho, že stále nevědí, k čemu Evropská komise došla.

Celá věc se řeší již několik měsíců. V prosinci hlasoval o Babišově střetu zájmů Evropský parlament a ukázalo se, že je o tomto problému přesvědčeno hned 434 europoslanců. Později byla zveřejněna zpráva právníků Evropské komise, kteří taktéž říkají, že Babiš porušuje článek 61 finančního nařízení EU. Podle analýz, které pocházejí například od Transparency International, je totiž český premiér konečným beneficientem holdingu Agrofert, který pobírá miliardy dotací z evropského rozpočtu.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora