Babišův střet zájmů: Finanční úřad kryje premiéra. Odmítá o něm podat informace

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Městský úřad v Černošicích prověřuje, zda Andrej Babiš porušil zákon o střetu zájmů. Premiér má však na své straně finanční úřad, který se rozhodl vyšetřování narušit. Odmítl totiž o Babišovi podat informace, které jsou nutné ke zjištění, zda předseda vlády stále ovládá společnost Agrofert.

Žádost o podání informací dostaly čtyři instituce: Poslanecká sněmovna, dva soudy a finanční úřad. Ten však, podle informací Seznam Zprávy, součinnost odmítl s odůvodněním, že mu to zákon neumožňuje. Ukazuje se tak, že dokazování bude daleko složitější, než se mohlo z počátku zdát.

Se zprávou o tom, že je Babiš stále konečným vlastníkem společnosti, přišla Transparency International, která dala podnět k přezkoumání nejen černošickému městskému úřadu, který spadá pod Průhonice, kde Babiš bydlí, ale také Evropské komisi.

Pro předsedu vlády je takový požadavek nesmyslný a Transparency International označuje za práskače. Tak totiž Babiš označuje všechny, kteří se o jeho podezřelé podnikání zajímají. Na seznam se tak již dostali třeba Piráti nebo europoslanec Tomáš Zdechovský, který je pro premiéra v Evropském parlamentu nepřítelem číslo jedna.

Podezření, že Andrej Babiš stále ovládá svůj zemědělský koncern, ovšem nahrává několik skutečností, mezi něž se nyní přidal i zvláštní přístup finančního úřadu, který evidentně ministerského předsedu kryje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]