Babišův střet zájmů je pro europoslance jasná věc, říká Vrecionová

Europoslankyně Veronika Vrecionová (archiv)

Europoslankyně Veronika Vrecionová | FOTO: archiv

Poslanci Evropského parlamentu již nepochybují, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Teď už mluví spíš o tom, že pro vlastní zájmy své postavení zneužívá. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) to vyplývá z debat europoslanců při přípravě rezoluce na téma Babišova střetu zájmů. Vrecionová dnes novinářům ve Sněmovně řekla, že po nedávné misi předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Moniky Hohlmeierové v Česku se v Bruselu mluví o tom, že u nás vládne „systémová kleptokracie“.

Vrecionová řekla, že europoslanci by měli debatu na téma Babišova střetu zájmů opět otevřít a odhlasovat rezoluci. „Pracují na ní politici napříč všemi frakcemi, já jsem také měla možnost s některými z nich mluvit,“ uvedla. Konflikt Babišových zájmů podle ní už nikdo z europoslanců nezpochybňuje. „To je jasná věc. Ale také se začalo mluvit o tom, že premiér zneužívá své postavení pro své soukromé zájmy,“ uvedla.

Hohlmeierová spolu s dalšími členy kontrolního výboru navštívila koncem února v Praze úřady, aby zjišťovala fakta o Babišově možném střetu zájmů. Babiš poté nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vlastizrádci a Hohlmeierovou označil za pomatenou. Později se za svá slova na adresu českých europoslanců omluvil. Předseda EP David Sassoli zvažuje, že kvůli Babišovým výrokům pošle do Česka protestní dopis.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle Vrecionové už jsme v Česku na Babišovy sprosté urážky politických oponentů, lži a vulgarity všichni celkem zvyklí. „Když vyjedete za hranice, tak to samozřejmé není,“ řekla. Hohlmeierová je podle ní významná politička, která velmi dobře rozumí problematice rozpočtové kontroly a jejím cílem je pouze chránit české i evropské daňové poplatníky.

Špičky ODS dnes apelovaly na novináře, aby již ve spojení s Babišem nepoužívali spojení „údajný střet zájmů“. „Není údajný, důkazy poskytl sám premiér Babiš a Agrofert,“ uvedl místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Zmínil při tom například údaje ze slovenského registru partnerů veřejného sektoru, kde je Babiš uveden jako konečný uživatel zisků a výhod Agrofertu.

Občanští demokraté poukázali také na dokumenty publikované serverem Seznam Zprávy.cz, podle nichž Agrofert elektronickou poštou požádal Babiše o posouzení obchodní nabídky, kterou jedna z firem holdingu dostala od jiné soukromé společnosti. Premiér pak podle listin nechal expertní posudek i odpověď na nabídku vypracovat náměstka Ministerstva průmyslu a obchodu placeného vládou. Babiš to odmítl jako nesmysl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]