Evropská komise dál řeší Babišův střet zájmů. Zabývá se i Tomanem, dotace Agrofertu jsou stále zastaveny

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš, ale i jeho vládní kolega, ministr zemědělství Miroslav Toman, byli oba tématem zasedání Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Komisař Günther Oettinger představil europoslancům na uzavřeném jednání důležité informace z toho, jak postupuje vyšetřování. Nejméně dvě ze tří zpráv auditorů, kteří se zabývali dotacemi pro Babišovu společnost Agrofert, budou uzavřeny 15. května, avšak je možné, že závěry budou známy až v létě. Česká republika totiž dostane čas na reakci.

Eric Drooker

Podle informací deníku FORUM 24 je zjevné, že co nezazší odklad se snaží zejména Babišova europoslankyně a jednička hnutí ANO do Evropských voleb Dita Charanzová. Avšak obrovská ostuda, kterou Česká republika má, pokračuje.

„Günther Oettinger hovořil o Andreji Babišovi, ale i o ministru zemědělství Tomanovi. Komisař zdůraznil, že všechny investiční projekty Agrofertu jsou pozastaveny od srpna 2018,“ popsal pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský, který je také členem výboru.

Z vyjádření některých europoslanců je zjevné, že budou žádat, aby Evropská komise jednala rychleji. „Čeští voliči mají právo vědět ještě před volbami, koho volí,“ uvedl pro deník FORUM 24 belgický europoslanec a Babišův kritik Bart Staes.

Oettingera naopak kritizoval europoslanec za ČSSD Miroslav Poche. „Čekal jsem ledacos, ale že nám dnes komisař Oettinger na uzavřeném jednání výboru neřekne nic, to fakt ne,“ napsal na Twitter. Podle Zdechovského je ale samozřejmé, že eurokomisař nemůže řešit vyšetřování, které stále není uzavřeno.

O situaci v ČR se Oettinger zmínil už na plénu europarlamentu koncem března. Tehdy připomněl, že EK požádala Babiše o informace, jaké kroky učiní, aby se konfliktu zájmu vyhnul, a zda je také skutečně udělal. Před europoslanci též komisař minulý měsíc uvedl, že výsledky auditu i dopisy z české vlády komise nyní analyzuje. Rozpočtový výbor se nedávno zabýval i dotacemi pro Agrofert z roku 2017. Europoslanci z různých zemích vznesli připomínky, které se týkaly právě českého premiéra Andreje Babiše.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. V hlasování se ukázalo, že je o něm přesvědčeno 434 europoslanců. Později byly zveřejněny závěry právníků Evropské komise, kteří střet zájmů také konstatovali.

Tím nejdůležitějším krokem bylo ale přijetí evropské finanční směrnice. Její článek 61 je totiž o mnoho přísnější než český zákon o střetu zájmů. Reaguje na převedení majetku do svěřenských fondů a zapovídá, aby tyto fondy řídili například rodinní příslušníci. U Babiše je to přitom přímo jeho manželka Monika nebo právník Alexej Bílek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]