Babišův střet zájmů zajímá celou Evropu, české novináře ale ne

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Při pohledu do archivu českých médií se zdá, že se v posledních dnech nic moc nedělo. Pro většinu z nich totiž ani zdaleka nebylo zprávou číslo jedna jednání Evropského parlamentu o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Ukazuje to hned několik věcí – Češi se nestydí za to, jakou pozici kvůli Babišovi v EU mají, nechtějí svůj problém vyřešit a velkou vinu na marasmu české politiky nesou česká média.

Problém s mnoha novináři je vlastně podobný jako s českými politickými stranami. Všichni se nechali zmanipulovat propagandou Marka Prchala a snaží se „nebýt antibabiš“, což je údajně znakem vyváženosti a serióznosti. Ve skutečnosti se jedná o postoj, kterým novináři podvádějí veřejnost.

Téměř nikde jste nemohli sledovat jednání Evropského parlamentu on-line a při pohledu na stránky jednotlivých médií (a to zdaleka ne jen těch, která patří do holdingu Agrofert) se ve středu večer zdálo, že se vůbec nic neděje. Přesně tohle je pak odpovědí na otázku, „kde se berou ty preference“, kterou si mnozí často pokládají. Pokud lidé od novinářů nedostanou informace, nemohou je mít.

Pavel Hofman

Europoslanci se pokusí změnit legislativu tak, aby nemohlo docházet k ovlivňování čerpání dotací těmi, kdo je čerpají. Andrej Babiš je pro ně flagrantním případem toho, co není pro Evropskou unii přijatelné. Střet zájmů nepatří do civilizované země, která respektuje pravidla právního státu. Ale o jeho existenci lze v Česku úspěšně pochybovat stejně jako o svobodě slova a férovosti soutěže politických stran.

Existuje velká spousta lidí, kteří doopravdy chtějí, aby Česká republika byla svobodnou, demokratickou zemí. Vidíme je na demonstracích, nejen na Letné, ale v desítkách měst a obcí. Jenže tihle lidé nemají zastání mezi novináři a bohužel příliš ani mezi politiky. Tihle lidé si zaslouží mnohem víc než údajnou serióznost, kterou si zástupci médií vzájemně ocení v twitterovém rybníčku, ale společnosti to nepřinese vůbec nic. Stejně tak si tihle lidé nezaslouží rozhádané trpaslíky, ale opravdové spojení stran, které mají reálnou šanci společně dosáhnout přijatelného výsledku ve volbách.

Občané už ukázali, že se chtějí bránit. Sami to ale nezvládnou. A dokud budou média mlčet o něčem tak zásadním, jako je jednání Evropského parlamentu o českém premiérovi, nemůžeme se pohnout z místa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner