Babišův tajemný mail naznačuje, jak to bude s Koudelkou

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Kolem osudu šéfa Bezpečnostní a informační služby se stále vede velmi vyhrocená debata. Postoj premiéra je totiž nekonzistentní a často se mění. Je však zřejmé, že se hraje o hodně, a proto Babiš ohledně setrvání Michala Koudelky v čele BIS tolik mlží. Nyní však možná nechtěně prozradil, jaký je jeho plán.

Pro ministerského předsedu je podle některých spekulací „vyřešení“ Koudelky otázkou bytí a nebytí. Miloš Zeman prý totiž na konci jím neoblíbeného muže v čele kontrarozvědky trvá a Babišovi to dal jasně najevo. Podle některých zpráv měl premiérovi dokonce vyhrožovat, že by v případě Koudelkova setrvání použil na Babiše kompromitující materiály, kterými disponuje. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Zřejmě i proto se předseda vlády zdráhá oznámit, jak to s šéfem BIS do budoucna bude. Nyní ovšem mnohé naznačil v e-mailu, který má k dispozici Deník N. V něm kdosi z Babišovy adresy napsal: „Dobrý den, vážený pane, nebudu skákat podle opozice a ředitel BIS není James Bond ani politik. Příští vláda si zvolí, koho chce. AB.“ Podle hlavního manažera hnutí Jana Richtera premiér tento mail běžně používá a není pravděpodobné, že by mohl psát někdo jiný.

To by ovšem naznačovalo, že o Koudelkovi nebude jasno ani v pondělí, na kdy Babiš oznámil zveřejnění stanoviska vlády. Pokud se doteď očekávalo, že premiér raději vyjde vstříc prezidentovi a šéfa BIS „potopí“, nyní to vypadá na další vyčkávání. 

Jak na takovou situaci zareaguje Hrad, je otázkou. Na jednu stranu by už Zeman v kontrarozvědce chtěl mít někoho, kdo bude poslouchat a nedovolí si kritizovat Rusko a Čínu. Na stranu druhou předpokládá, že další vládu povede opět Babiš a ten napodruhé rozhodne podle toho, jak si přeje prezident, potažmo Kreml.

Jak se bude celá situace vyvíjet, se částečně vyjasní v pondělí, kdy padne vládní rozhodnutí. Pokud bude vůči Koudelkovi negativní, může hodně napovědět páteční mimořádná schůze, kterou nechala svolat koalice SPOLU. Hraje se o hodně a Babiš si to uvědomuje. Zřejmě proto nechce udělat zbrklé rozhodnutí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]