Babišův těžký týden. Dozvěděl se, že je deb*l, že přijde o peníze a zesměšnil ho ten, na koho sázel

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš dělá vše skvěle, za nic nemůže. To lidé. Ti mu to kazí tak moc, až je nejhorší na světě. To je hlavní poselství jeho nedělního vzkazu. A protože lidé zlobí, prý přitvrdí. Zmatený premiér, který svaluje svoji vinu a neschopnost na všechny okolo, má před sebou těžký týden. A jaký byl ten minulý? Pestrý. Od své ministryně Maláčové se dozvěděl, že je deb*l, Evropské unii došla trpělivost a zastropovala dotace, což je neskutečná rána pro Babiše, no a nakonec kauza Prymula. Ten, který porušuje vlastní nařízení a ještě si dovoluje tvrdit, že neporušuje a že neodstoupí.

První částí týdne hýbala poněkud úsměvná kauza ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Když si myslela, že je mimo záběr, pronesla: „To je bordel, co ten Babiš udělal, a teďkon to všichni musíme slíznout. To je deb*l. Pardon, s prominutím.“

Za to konec týdne byl vážnější, střet s ministrem zdravotnictví Prymulou, na kterého Babiš sázel, ale brzy mu poněkud začal přerůstat přes hlavu. A najednou je přistižen při porušování vlastních nařízení. Okamžitý konec odmítá. Kdy skutečně ministerstvo opustí, je nyní na Zemanovi. Takže je možné čekat prakticky cokoliv. Prezident už opakovaně ukázal, že Ústava ČR a zvyklosti ho moc nezajímají. Není vyloučena ani možnost, že Prymulu jednoduše nechá ve funkci tak dlouho, jak se mu bude chtít. Babišovi navzdory.

A v mezičase musel Babiš se slzami v očích číst, že Evropský parlament schválil zastropování zemědělských dotací. Ty už tak v neomezeném objemu nebudou putovat agrokoncernům typu Agrofert, naopak větší podpory se dočkají malé rodinné farmy. Pro holding Agrofert to znamená, že každoročně přijde o 1,5 miliardy korun.

Andrej Babiš je ve vládě necelých sedm let. To, co se mu nyní děje, je velká nevýhra. Do politiky rozhodně nechodil kvůli tomu, aby mu někdo zastropoval dotace. Také tam nešel kvůli tomu, aby o něm nějaká ministryně mluvila jako o deb*lovi. A už vůbec nechodil do politiky kvůli tomu, aby byl před všemi za neschopného šaška a musel čekat, co si na něj zase vymyslí Zeman. Jeden z mála úspěchů, který ho může uklidňovat, je, že zatím není ve vězení. Celkově tedy nic moc. Takhle asi vypadá ten postupný konec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]