Babišův týdeník se údajně snaží ovlivňovat krajské volby

Týdeník 5plus2, jeden z titulů mediálního domu Mafra ministra financí Andreje Babiše, otiskl ve vydání z 23. 9. pro Benešovsko anketu s kandidáty do zastupitelstva Středočeského kraje. Otištěná vyjádření jsou však v příkrém rozporu se skutečnými názory kandidátů. Mediálně politický holding Andreje Babiše se tak snaží vytvářet zdání konsenzu, že dopravní problémy Benešovska vyřeší jedině dálnice D3. Tvrdí to alespoň občanská iniciativa Alternativa středočeské D3.

Příspěvek Josefa Vacka, lídra kandidátky Spolu pro kraj (KDU-ČSL, SZ a SNK-ED), je nazván „Obchvaty a D3“ a uvádí: „Pro Benešov je zásadní stavba severovýchodního obchvatu, nutný je i obchvat Olbramovic a schválení trasy dálnice D3 na České Budějovice.“ Kandidáti Spolu pro kraj přitom konzistentně v médiích i na debatách, které pořádá zmíněná iniciativa, vystupují s opačnými názory. „Podle nás je řešením napojení veřejné dopravy Prahy a Středočeského kraje, dostavba D4 a modernizace silnice I/3. Jsme rozhodně proti navržené trase dálnice D3 skrz Posázaví,“ potvrdil opětovně názor koalice její lídr Josef Vacek z KDU-ČSL.

Podobně byl prý překroucen názor předsedy středočeských Starostů a nezávislých Víta Rakušana. V příspěvku nazvaném „Je nutné dokončit dálnici“ Babišův týdeník uvedl: „Jediným možným řešením je výstavba dálnice D3 z Prahy na Tábor… Pro Benešovsko je důležité začít jednat urychleně s krajem, Ředitelstvím silnic a dálnic a s ministerstvem dopravy o návazné infrastruktuře.“ Ve skutečnosti je ale pozice strany jiná.

Věslav Michalik, kandidát do zastupitelstva kraje a současný starosta Dolních Břežan, na debatě s občany v Jílovém u Prahy uvedl: „Nejdříve je třeba řešit aktuální problémy: integrovat veřejnou dopravu kraje a Prahy, postavit obchvaty na silnici I/3, dostavět Pražský okruh, dovést kolejovou dopravu do Jesenice. Pak se můžeme bavit o tom, zda ještě dálnici D3 potřebujeme.“

Reakce ostatních politických stran jsme nezjišťovali. Vzhledem k podobnosti důrazu a názorů na dálnici D3 ve všech příspěvcích ale není možné vyloučit ani další manipulace.

„Babišovo impérium se zaleklo silného odporu občanů Středočeského kraje a snaží se veřejnosti nalhat, že volebního heslo z jejich bilboardu – Dálnice, dálnice, dálnice – prosazují všechny strany,“ komentuje údajné mediální lži Ondřej Pašek, koordinátor iniciativy Alternativa středočeské D3. „Významná část veřejnosti dálnici přes Posázaví nechce. Naštěstí jsou tu strany, které nabízejí racionální řešení středočeské dopravy bez zničení cenné přírody – třeba Spolu pro kraj nebo Starostové a nezávislí,“ komentuje Pašek názory, které zazněly na předvolebních debatách a dodává: „Opravdové názory krajských kandidátů si koneckonců může každý ověřit na debatě ve čtvrtek 29. 9. v Neveklově, v restauraci Na radnici.“

Podle iniciativy se nejedná o ojedinělý přešlap, ale o systematickou snahu ANO prosadit dopravní stavby bez ohledu na názory veřejnosti. „ANO převzalo štafetu betonářské lobby: Exředitel Skansky Ťok a ministryně Šlechtová chtějí vymazat veřejnost z rozhodování o stavbách i kácení zeleně a teď je jasné, že se neštítí ani manipulovat volby,“ komentuje Pašek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner