Babišův úřad hájí Šlachtu. Jeho nástup k celníkům prý není proti zákonu

Robert Šlachta (ČTK)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Nástup bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty k celníkům je podle zákona. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Nástup kritizovaly například Odbory bezpečnostních sborů. Šlachta v pondělí nastoupí jako vrchní rada na uvolněné místo zástupce Celního úřadu Pardubice. Zároveň mu generální ředitel Generální ředitelství cel Milan Poulíček nabídl dočasné pověření k výkonu funkce náměstka pro pátrání, a to do doby ukončení výběrového řízení.

Podle dřívějšího vyjádření předsedy Unie bezpečnostních sborů Zdeňka Drexlera pro Hospodářské noviny se měla na místo v celní správě konat celkem čtyři výběrová řízení nejprve v celní správě, pak v ostatních sborech.

MF dnes ovšem upozornilo na to, že o místo neměl nikdo zájem a že se stále může kdokoliv přihlásit do výběrového řízení. Úřad uvedl, že výběrové řízení na pozici náměstka je vypsáno od prosince 2015 a informace o něm je v Informačním systému ministerstva vnitra k obsazování volných služebních míst. “Termín pro doručení přihlášek do výběrového řízení byl již potřetí prodloužen. Dosud se nikdo nepřihlásil, a služební místo není tak již devět měsíců řádně obsazeno,” uvedlo MF.

Ve vedení celní správy se tvoří nový tým. Novým šéfem celní správy se stal Milan Poulíček, jehož hlavní prioritou je postavit tým a připravit správu na nové kompetence v kontrole hazardu a daně z přidané hodnoty.

Poté, co se Šlachta vrátí do služebního poměru a stane se celníkem, bude se moci přihlásit do výběrového řízení na pozici náměstka. Výběrová řízení se konají i na pozice dalších náměstků ředitele. Poulíček v minulém týdnu uvedl, že by tyto funkce chtěl mít obsazené od 1. října.

Šlachta dostal nabídku na počátku srpna od náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, podle které se spolupráce se zkušeným policistou nabízí díky rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.

Šlachta nedávno odešel od policie, protože nesouhlasil s reorganizací, při níž se ÚOOZ sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policejní reformu schválenou ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) kritizoval i ministr financí Andrej Babiš (ANO), který kvůli ní hrozil vypovězením koaliční smlouvy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články