Neschopnost vlády zvládnout jakoukoli anticovidovou operaci je do očí bijící. Poslední blamáží je start rezervačního systému na očkování pro seniory nad 80 let. Havárie při rozjezdu a četné chyby systému jsou zjevné, premiér Babiš je však spokojený a hodlá ocenit vládního zmocněnce.
„Je to obrovská výzva. Je to o krizovém managementu. Takovou logistickou akci nemůže řídit epidemiolog nebo lékař. Nechci se přeceňovat, mám ale za sebou x krizových situací. Člověk v byznysu získá jiné instinkty, jiný tah na branku, jiné myšlenky a zkušenosti. To lidé ve státní správě nemají,“ chvástal se nedávno Andrej Babiš, když se osobně ujal řízení vakcinace.
Sebestředný mikromanažer
S odstupem času je Babišův krizový management očkování zatím stejně tragicky neúspěšný jako všechno, na co sebestředný mikromanažer při řízení koronakrize sáhl. Znemožnil se už při náběhu jarní vlny epidemie, kdy po sérii zmatených mediálních výstupů ustoupil do pozadí.
Vrátil se loni v létě, kdy se postavil do čela týmu zavádějícího chytrou karanténu. Její systémy pořádně nefungují dodnes, ačkoli ji ministr zdravotnictví Jan Blatný chválí. Prymulův náhradník se do vlády dostal z personální nouze a úspěšně do ní zapadl pouze schopností fabulovat a ohýbat realitu.
To samé platí pro vakcinaci proti covidu-19. Vláda zaspala při předběžných objednávkách vakcín i při přípravě očkovací strategie, která se neustále mění a posouvá v čase. Pokud se dnes premiér Babiš chlubí, že za dvacet dní od počátku vakcinace naočkoval 105 tisíc lidí, Izrael s o něco menším počtem obyvatel zvládne aplikovat 150 tisíc dávek denně.
Havárie startu registrace
Dosavadním „zlatým hřebem“ je po skandálech s protekčním očkováním rozjezd rezervačního systému vakcinace určeného nejvíce ohroženým seniorům nad 80 let. Přihlášení na státním registračním webu začalo krátce po spuštění 15. ledna ráno kolabovat a po hodině systém hlásil, že je kapacita rezervace naplněná, jelikož bylo k dispozici jen tři tisíce termínů očkování. Zájem tak mnohonásobně převýšil aktuální nabídku.
Rozjezd registrace provázely padající webové stránky, složité a zdlouhavé vyplňování registračních formulářů, dlouhé minuty čekání, nedošlé SMS kódy, problémy s akceptací některých rodných čísel, vyžadovaný souhlas se zasíláním marketingových sdělení, přetížené informační linky, zavádějící nebo přímo nepravdivé informace, že už nejsou volné termíny.
O den později spadl celý systém Reservatic, přičemž tento výpadek postihl nejen rezervace na očkování, ale i termíny na antigenní a PCR testy v některých očkovacích centrech. Nemocnice v Praze a Ostravě hlásily problémy s připojením do centrálního rezervačního systému.
Vyznamenání si zaslouží
K situaci se vyjádřil i premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. „Snažíme se od rána vyvrátit dezinformace médií, které tady šíříte, a já vás znovu žádám, abyste to neříkali, že ta registrace nefunguje,“ snažil se problém zlehčit svým tradičním útočným způsobem.
Registrační systém podle Babiše funguje dobře, a dokonce vyzdvihl roli vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly, jehož navrhne na státní vyznamenání. „Protože si to zaslouží a dělá skvělou práci. Zkrátka to zvládli a není důvod stále něco kritizovat,“ dodal.
Samotný Dzurilla problémy registračního webu – podobně jako premiér Babiš a ministr Blatný – nevnímá a odmítá, že byla podceněna infrastruktura systému. Prý rozhodně nespadl, „pouze“ šel na dvacet procent.
„Nevím, co k tomu mám říct. Testovalo se to, s operátory byla řada jednání. Mohlo se to tam říct, že budou chodit smsky. Teď nevím, jestli se jim to řeklo,“ odvětil Blesku na dotaz, proč nikdo neřekl mobilním operátorům, že budou lidem posílat informační SMS zprávy. Dozvěděli se to až v den spuštění rezervačního systému.
Kdo šíří dezinformace?
Pokud si premiér stěžoval na média „šířící dezinformace“ o problémech s registrací, paradoxně se mezi ně tentokrát zařadila i internetová divize Agrofertu. Web iDNES.cz přinesl rozsáhlou analýzu odhalující problémy registračního webu s mnoha základními chybami a zbytečnými komplikacemi.
Zádrhely při startu registrace ukazují na šití horkou jehlou, nedostatečné otestování, špatnou komunikaci a nepochopitelné podcenění zájmu, uvádí Babišův web. Některé chyby se podařilo opravit, jiné stále přetrvávají. Problémy přitom nejsou jen s pomalými reakcemi systému, ale také se špatnou přehledností a uživatelskou nevstřícností, což je alarmující, zvláště pokud se jedná o seniory nad 80 let.
O tom svědčí i další text na iDNES.cz, popisující osobní zkušenost Sabiny T. s registrací své 87leté matky. Touto registrací strávila kvůli komplikovanosti a nejasnostem v přihlášení skoro celý den. Ministerstvo zdravotnictví přitom uvádí, že tento proces zabere jen několik minut.
„Chápu, že se registrují ti nejstarší, protože jsou nejohroženější, ale dělat z nich předskokany u systému, který je v podstatě nefunkční, mi připadá naprosto amorální. Stát, který by měl tyto lidi chránit, tak je vystavuje nepřiměřenému stresu, který i tak dlouhodobě prožívají,“ komentuje trable s registrací Sabina T., sama už v seniorském věku, ale zvyklá pracovat s počítačem.
Neukojené ambice
Blamáž rozjezdu registrace přičítá IT expert Michal Bláha z organizace Hlídač státu neukojeným ambicím premiéra Babiše. „Prostě rozkaz zněl jasně: Spusťte to patnáctého stůj co stůj. Přitom kdyby byl týden navíc, šlo by leccos odladit. Ale hlavně – správně se na přípravách mělo začít o měsíc dříve, než se skutečně začalo.“
V těchto souvislostech vyznívá Babišův návrh na státní vyznamenání zmocněnce Dzurilly jako provokace a výsměch veřejnosti, zejména těm stovkám tisíců seniorů, kterých se týká registrace v první etapě.
V jedné věci však lze s premiérem souhlasit, když vycouval z původního termínu otevřít registraci všem zájemcům. „Z dnešního pohledu už vidím, že začít registraci 1. února nemá smysl,“ uvedl Babiš. Po těchto zkušenostech by to byl opravdu holý nesmysl.
Aspoň je jasné, co premiér myslel svými slovy, že „se nechce přeceňovat, ale má za sebou x krizových situací“. Jistě, když je sám svojí chaotičností vytváří…