Balíky lístků v urnách, hlasující vojsko i absence kontroly. Ruské volby byly jeden velký podvod

ivanteevka.today

Kampaň vládní strany Jednotné Rusko, ilustrační snímek | FOTO: ivanteevka.today

O komunálních a gubernátorských volbách, které o víkendu proběhly v Rusku, nelze říci, že by byly netransparentní. Kreml je zmanipuloval zcela transparentně. Zbytky nezávislých médií přinášejí svědectví o ostrakizaci nezávislých pozorovatelů, nezapečetěných urnách, nákup hlasů, vhazování balíků lístků do uren, hromadném hlasování vojáků v okrscích, kde podle zákona vůbec hlasovat neměli a dalších manipulacích.

Informace o průběhu ruských voleb, na něž na twitteru upozornil Roman Malinka, který dění v Rusku dlouhodobě sleduje, svědčí o tom, že Putinova administrativa už rezignovala na jakoukoli legitimitu.

Asi nejkřiklavější případ se týká registrované pozorovatelky voleb v Petrohradě Anny Šlenikovové. Problémy měla už na cestě k volební místnosti. Na ulici ji zastavilo několik mužů s doporučením, aby „nepřekážela práci volební komise“. Poté, kdy dotyčná odmítla na svůj úkol zanevřít, polili ji jakousi zelenou tekutinou.

Twitter

Registrovaná pozorovatelka voleb v Petrohradě Anna Šlenikovová

V Petrohradě prostřednictvím soudů režim odstranil z volebních komisí 16 nezávislých členů. Podle všeho šlo hlavně o to, aby nebyli u pochůzek při hlasování v místě bydliště.

Twitter

V Samaře svědci vyfotili tuto nezapečetěnou přenosnou volební urnu

Problém s vojáky základní služby spočívá v tom, že mohou volit jen v gubernátorských volbách, ne však v těch komunálních. V Petrohradě ovšem podle pozorovatele Sergeje Kuzina dostávali volební lístky na oboje volby.

O machinacích s využitím vojáků vypovídají záběry ze školy 197, Smolninskoje v Petrohradě. Volební místnosti byly prázdné až na jednu plnou mladých mužů. S jejich registrací si komise nedělala starosti. „Podali jsme stížnost, protože nemůžeme ověřit legitimitu hlasů.  S největší pravděpodobností nemají právo hlasovat v našem volebním okrsku. Jsou to lidé bez registrace,“ popsala pozorovatelka Zajceva ze sociálně demokratické strany Spravedlivé Rusko. Podle jejích informací na místě hlasovalo na 1900 vojáků. „Je nepřípustné, aby je tak masově naváželi,“ dodala.

Podvody měly i tu podobu, že člen volební komise do sčítacího protokolu napsal jiná čísla a utekl. Ilja Silov měl 108 hlasů, členka komise je přepsala na 8. Kandidát tak spadl ze 4. postupového  místa na šesté, nepostupové. Jana Rogozina byla pátá, po „úpravě“ sedmá.

Ve Volgogradské oblasti 5.9 zas rozhodli, že u všech 46 územních volebních komisí budou spuštěny kamery. Na webu ale neběžely záběry ani z jediné. „Přijali rozhodnutí, že je prostě nezapnou. Šéf oblastní volební komise řekl Pamfilovové, že všechno jede, jak má, jen to nedávají na net,“ citoval na twitteru Roman Malinka zprávu ze serveru Regnum.ru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner